Przenośna sztuczna nerka ułatwi dializę

Sztuczna nerka, którą pacjent może nosić bezpośrednio przy pasku, ułatwi życie osobom cierpiącym na ostrą niewydolność tego organu. Hemodializa, a więc usunięcie z krwi substancji toksycznych, dzięki nowemu wynalazkowi naukowców będzie przeprowadzana skuteczniej, niż za pomocą skomplikowanych urządzeń stacjonarnych.

          Nową przenośną nerkę nazwaną AWAK (Automated Wearable Artificial Kidney) stworzyli specjaliści z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) oraz z centrum medycznego Dializa otrzewnowa wykonywana za pomocą sztucznej nerki polega na wprowadzeniu do jamy brzusznej specjalnie przygotowanego roztworu – płynu dializacyjnego, który usuwa z krwi zbędne produkty przemiany materii. Rolę półprzepuszczalnej błony dializacyjnej pełni wyścielająca jamę brzuszną otrzewna. Przez nią przenikają do płynu toksyny. Dializa tradycyjna jest zazwyczaj wykonywana tylko w warunkach szpitalnych z wykorzystaniem stacjonarnych urządzeń. Jest to dość uciążliwe dla pacjenta, gdyż w wielu przypadkach dializę trzeba przeprowadzać kilka razy w tygodniu, a jej proces trwa kilka godzin. Dzięki nerce AWAK pacjent może powrócić do zwykłego życia i nie jest przykuty do aparatu do dializy. 

          AWAK pracuje nieprzerwanie przez całą dobę, dzięki czemu zapobiega częstym w przypadku dializy tradycyjnej okresowym zmianom stężenia toksyn we krwi. Autorzy nowego urządzenia twierdzą również, że dzięki specjalnej konstrukcji AWAK zapobiega występowaniu szeregu innych szkodliwych dla zdrowia pacjenta skutków ubocznych, jakie zazwyczaj towarzyszą dializie otrzewnowej. AWAK redukuje na przykład nadmierną utratę białka podczas dializy. 

          Pacjent noszący sztuczną przenośną nerkę nie jest zmuszony do częstej wymiany płynu dializacyjnego, ponieważ przez cały czas płyn ten ulega oczyszczaniu, przechodząc przez specjalny sorbent. Odzyskany w ten sposób płyn ze względu na swój skład i kwasowość jest bardziej przyjazny dla organizmu chorego, niż tradycyjne płyny dializacyjne.  
Przenośna nerka transportuje ponadto około 4 litry płynu na godzinę, a więc o wiele więcej, niż ma to miejsce w przypadku terapii tradycyjnej.  
          Autorzy AWAK nadmieniają, że pierwsza przenośna sztuczna nerka stworzona została już kilkadziesiąt lat temu, jednakże nie można jej było przytwierdzić do ubrania. Z AWAK pacjent może funkcjonować normalnie i zajmować się swoimi sprawami, a jednocześnie jego organizm będzie poddawany nieustannej dializie. Produkcją rynkową AWAK zajmie się nowa firma AWAK Technologies. Twórcy nerki na pasek obiecują, że ich wynalazek pojawi się na sklepowych półkach już w 2011 roku. JSL

healthsciences.ucla.edu