Przestrzeń freelancerów. Co daje coworking?

Według ostatnich szacunków amerykańskich badaczy do 2020 roku ponad 40 % aktywnych zawodowo osób będzie freelancerami. Coworking to fundamentalna zmiana w sposobie, w jaki pracujemy

Na pewno słyszałeś już o coworkingu, ale czy rozumiesz jego prawdziwą naturę? Coworking to więcej niż miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej. Tu najważniejsza jest społeczność. Bowiem coworking oznacza ‘pracować razem’, z naciskiem na aspekt współpracy. Biura coworkingowe są odpowiedzią na potrzeby nowoczesnych przedsiębiorców, którzy nie są przywiązani do konkretnego miejsca i mogą wybierać, skąd świadczą swoje usługi.

Był czas, gdy jednoosobowe firmy, konsultanci, freelancerzy utknęli sam na sam w swoich domowych biurach lub walczyli o miejsce w lokalnej kawiarni. Dzięki coworkingowi, wszystko się zmieniło. I to zdecydowanie na lepsze.

Praca w domu to dla wielu izolacja, a kawiarnia może rozpraszać. W coworkingu  inspiracje wyrastają na każdym kroku. Jesteś otoczony mnóstwem pasjonatów, dzięki czemu od razu czujesz wzrost motywacji i przypływ chęci do życia. To się naprawdę udziela!

Na szczęście miłośników coworkingu przybywa z każdym rokiem. Tylko w latach 2012-2015 liczba biur coworkingowych na świecie wzrosła o 400% (sic!). Dlaczego? Ponieważ oferują one dokładnie to, czego przedsiębiorcy szukają. Oprócz wygodnego biurka, także poczucie wspólnoty i możliwości współpracy.

Co coworking może wnieść do biznesu

Coworking może pomóc w znalezieniu odpowiednich ludzi. Wartość coworkingu tkwi w relacjach, o wiele bardziej niż w zasobach materialnych. Kiedy wchodzisz do przestrzeni coworkingowej, zdajesz sobie sprawę, że nie jesteś sam ze swoją sytuacją zawodową. Widzisz ludzi napędzanych swoimi projektami, realizujących wytyczone cele biznesowe, przed którymi stoją różne wyzwania. Wiesz, że możesz ich zapytać o radę.

W coworkingowym środowisku zazwyczaj wszyscy są bardzo opiekuńczy w stosunku do siebie. Udzielają sobie wiele wsparcia, bo płyną tą samą łodzią.

Pracując w otoczeniu właścicieli firm, masz tę nieustającą możliwość poznania w coworku swojego inwestora, partnera biznesowego, grona doradców i współpracowników. Istnieje wiele możliwości rozszerzenia swojego jednoosobowego składu firmowego. Najważniejsze to wyjść z domu i odkrywać, co daje coworking.

Coworking pomaga zaoszczędzić czas

Mówi się, że czas to pieniądz. Wiadomo, że zwłaszcza u przedsiębiorców to produkt deficytowy. I tu pojawia się kolejna zaleta „wspólnych przestrzeni” – coworking jest w stanie szybciej zaprowadzić cię do ludzi, których poszukujesz. Podobno, aby dostać się do Baracka Obamy, potrzebujemy raptem sześciu osób. By dostać się do dowolnej osoby na świecie, potrzebujemy sześciu osób. Masz gwarancję, że w przestrzeni coworkingowej poznasz znacznie więcej, niż te sześć osób.

Od ludzi pracujących w jednej przestrzeni coworkingowej dowiesz się też o wszystkich wartych uwagi imprezach na mieście, ważnych wydarzeniach. Wieść o nich sama do ciebie przyjdzie!

 

Tekst: Ewelina Lewkowicz-Żmojda
koordynator miejskiego coworku Centroom.
www.facebook.com/Centroom.co