Przeszłość nie da o sobie zapomnieć

„Naznaczony” to nowatorski i wyprodukowany z niezwykłym rozmachem serial telewizji TVN, którego odcinki gromadziły przez telewizorami miliony widzów. W obsadzie cyklu znaleźli się najlepsi i najpopularniejsi polscy aktorzy, a reżyserami poszczególnych odcinków są m.in. Kasia Adamik – autorka głośnego „Boiska bezdomnych” i Tomasz Szafrański, jeden z najbardziej obiecujących polskich reżyserów młodego pokolenia. „Naznaczony” po raz pierwszy ukazuje się na DVD dzięki telewizji TVN i Galapagos Films.

Bohaterem serialu jest matematyk Tadeusz Kral (Piotr Adamczyk). Ma piękną żonę Milenę (Anna Dereszowska), uroczą córeczkę Natalię (Julia Wróblewska) i szansę na stypendium na prestiżowej zagranicznej uczelni. Wydaje się, że jego życie jest idealne i nic nie może zakłócić jego szczęścia. Niestety, w pewnym momencie sielanka pryska, a Kral musi stanąć do walki ze złem.

Pewnego dnia w życiu Tadeusza pojawia się tajemniczy mężczyzna (Arkadiusz Bazak), który oznajmia, że nadszedł czas zapłaty za grzechy. Przeszłość, o której Kral starał się za wszelką cenę zapomnieć, teraz przypomina o sobie zmieniając życie bohatera w piekło. Aby ocalić siebie i swoją rodzinę, Tadeusz będzie musiał oczyścić swoje sumienie i wyplątać się z matni kłamstw i grzechów. Jednak najważniejsza walka, którą będzie musiał stoczyć, to pojedynek z siłami o mocy niewyobrażalnej dla zwykłego śmiertelnika.

Tadeusz nie jest jedynym człowiekiem nękanym przez Nieznajomego. W każdym odcinku poznajemy historię innego człowieka, w którego życiu pojawił się tajemniczy mężczyzna w kapeluszu i zmienił je w piekło.

Kim jest tajemniczy Nieznajomy? Jakiej okropności Tadeusz Kral dopuścił się przed laty? Czy można uciec przeznaczeniu i pokonać siły zła?

„Naznaczony” to wyjątkowa produkcja poruszająca tematy winy i kary oraz cienkiej granicy jaka oddziela dobro od zła. To również opowieść o samotnym bohaterze i jego heroicznej walce o życie rodziny, opowieść o tym, że dopiero w sytuacjach ekstremalnych człowiek pokazuje kim naprawdę jest.

Serial Naznaczony powstał na podstawie pomysłu Jakuba Nieścierowa i Bartosza Kurowskiego, współtwórców m.in. popularnej telenoweli „Majka”. Cykl na zlecenie telewizji TVN wyprodukowało studio Ozumi Films mające na swoim koncie m.in. współpracę przy superprodukcji „Opowieści z Narnii. Książę Kaspian”.

Reżyserię serialu powierzono aż 6 reżyserom: Maciejowi Odolińskiemu (autorowi uznanego filmu niezależnego „Xero” nagrodzonego m.in. w 2003 roku na polskiej edycji festiwalu Slamdance), Kasi Adamik (córce Agnieszki Holland i autorce nagrodzonego na FPFF w 2008 roku „Boiska bezdomnych”), Tomaszowi Szafrańskiemu (dwukrotnemu laureatowi polskiej edycji konkursu Hartley-Merrill i twórcy nagradzanego na międzynarodowych festiwalach filmów „Diabeł”), Patrickowi Yoce (współtwórcy m.in. przebojowego serialu „Niania”) i debiutantowi Michałowi Bulikowi.

Do pracy na planie producenci zaprosili najlepszych i najpopularniejszych polskich aktorów. W rolach głównych w „Naznaczonym” wystąpili Piotr Adamczyk („Testosteron”, „Nie kłam kochanie”), Anna Dereszowska („Klub Szalonych Dziewic”, „Nigdy nie mów nigdy”), Julia Wróblewska („Tylko mnie kochaj”) oraz aktor charakterystyczny Arkadiusz Bazak („Ekstradycja”).

W pozostałych rolach w serialu zagrali m.in.: Andrzej Grabowski, Julia Kamińska, Krzysztof Respondek, Przemysław Sadowski, Janusz Chabior, Przemysław Bluszcz, Łukasz Nowicki, Kamil Maćkowiak, Robert Więckiewicz, Andrzej Nejman, Julia Pietrucha, Marcin Dorociński, Antoni Pawlicki, Tamara Arciuch, Zbigniew Zamachowski, Jerzy Skolimowski, Sławomir Orzechowski, Andrzej Andrzejewski, Borys Szyc, Andrzej Zieliński, Dorota Segda, Anna Korcz, Daniel Olbrychski, Marta Klubowicz, Andrzej Hudziak, Łukasz Simlat, Piotr Polk, Marcin Prokop, Arkadiusz Janiczek i Małgorzata Buczkowska.

Premiera pierwszego odcinka „Naznaczonego” odbyła się na antenie telewizji TVN 9 września 2009 roku i przyciągnęła przed telewizory prawie 3 miliony widzów. Serial był emitowany do grudnia 2009 roku.

Produkcję docenili nie tylko widzowie – serial ubiegał się o najważniejsze nagrody telewizyjne w ramach międzynarodowych festiwali. Na Międzynarodowym Festiwalu Produkcji TV w Rzymie – Roma Fiction Fest 2010, którego tegoroczna edycja odbyła się w dniach 5-10 lipca, „Naznaczony” został uhonorowany dwiema nagrodami „dla najlepszego reżysera” (Jacek Filipiak) oraz „najlepsza ścieżka dźwiękowa” (Łukasz Targosz). Serial walczył również o główną nagrodę w kategorii serial dramatyczny.

W 2010 roku „Naznaczony” zdobył także na festiwalu Rose D’Or nominację do nagrody dla „najlepszego serialu dramatycznego”. Z kolei podczas 50. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Telewizyjnych w Monte Carlo cykl zdobył nominację do nagrody Złotej Nimfy aż w 4 kategoriach: „najlepszy producent międzynarodowy”, „najlepszy producent europejski”, „najlepsza rola męska” (Piotr Adamczyk i Arkadiusz Bazak) oraz „najlepsza rola żeńska” (Anna Dereszowska i Julia Wróblewska).

Już wkrótce serial będą mogli docenić również widzowie z Czech do Rosji, ponieważ telewizje z tamtych krajów zakupiły prawa do jego emisji.

WYDANIE DVD
Kompletne wydanie serialu zostanie wydane w 4-płytowej edycji.