Trening personalny na przestrzeni ostatnich lat zyskuje popularność. W coraz większym stopniu zdajemy sobie sprawę z konieczności zadbania o nasze zdrowie i coraz więcej czasu przeznaczamy na takie czy inne zajęcia ruchowe. Rzecz w tym, że ćwiczenie „solo” nie zawsze się sprawdza – bez porady fachowca często, zamiast odnosić korzyść, robimy sobie krzywdę.

Zmienia się też wizerunek trenera – to już nie jest pan od wuefu, który rzuca komendy i podkręca tempo, ale ekspert wpływający – tak, tak, bez przesady – na nasze życie, na nasze codzienne nawyki. Szczególnie jeśli mowa o trenerze personalnym, a więc pracującym z jednym klientem, a nie z grupą.

Korzystając z pomocy takiego trenera, czerpiemy z jego doświadczenia oraz wiedzy. Dzięki temu eliminujemy błędy, które bardzo często pojawiają się podczas samodzielnej pracy.

Zatem jakie konkretnie zalety niesie ze sobą praca z trenerem personalnym (TP)?

 

WYWIAD TO PODSTAWA

Podstawową zaletą TP jest indywidualne podejście do każdego podopiecznego. Większość trenerów na początku współpracy przeprowadza wywiad, na którego podstawie określa bądź pomaga podopiecznemu określić cele. W trakcie wywiadu poruszane są takie aspekty jak: dotychczasowa aktywność fizyczna oraz forma pracy zawodowej, sposób odżywiania, przebyte kontuzje, aktualny stan zdrowia oraz przeciwwskazania. Już na podstawie takiego wywiadu można wyeliminować rozmaite błędne nawyki, które towarzyszą podopiecznemu i negatywnie oddziałują na jego życie (a tym samym – samopoczucie).

W trakcie pierwszego spotkania często przeprowadza się serię testów, które pozwalają określić aktualny poziom sprawności, ograniczenia oraz asymetrie występujące w ciele klienta. Ważnym elementem jest również pomiar podstawowych cech somatycznych, takich jak masa ciała, obwody oraz poziom tkanki tłuszczowej. Wykonanie powyższej analizy ułatwia określenie kierunku działań oraz monitorowanie dalszych efektów pracy. Dzięki temu trening przynosi maksimum korzyści, ponieważ został przygotowany specjalnie dla podopiecznego w przeciwieństwie do zajęć grupowych czy samodzielnej pracy.

Kolejnym niezwykle ważnym elementem treningu personalnego jest motywacja, na którą trener ma ogromny wpływ. Częstym problemem u osób samodzielnie ćwiczących jest spadek motywacji, który pojawia się w miarę upływu czasu. Wpływ na to ma wiele czynników, z którymi osoby zaczynające przygodę z siłownią często nie potrafią sobie samodzielnie poradzić. Jednym z powodów osłabienia motywacji jest brak oczekiwanych efektów. Ćwiczący nierzadko nie mają pojęcia, że trening to długotrwały i złożony proces, i osiągnięcie pożądanych rezultatów nie jest takie proste!

Także dolegliwości bólowe, pojawiające się przy niewłaściwej technice wykonania ćwiczeń, ograniczają poziom motywacji. Trener personalny z łatwością zaradzi powyższym problemom.