Paliwo lotnicze wreszcie będzie zrównoważone? Wykonano istotny krok w tę stronę

Przedstawiciele MIT, Washington State University oraz National Renewable Energy Laboratory wysunęli propozycję, która mogłaby zostać wykorzystana do stworzenia w 100% zrównoważonego paliwa lotniczego. Ich pomysł opisano na łamach Joule.
Paliwo lotnicze wreszcie będzie zrównoważone? Wykonano istotny krok w tę stronę

Cała idea opiera się na użyciu ligniny, która stanowi sztywną część ścian komórek roślinnych. Inne części roślin są wykorzystywane do produkcji biopaliw, lecz lignina była zazwyczaj pomijana ze względu na trudności w jej chemicznym rozkładaniu i przekształcaniu w użyteczne związki.

Czytaj też: Kataklizm zmusił 1,4 mln osób do opuszczenia domów. Na zdjęciach widać, co spowodowała powódź w Nigerii

Właśnie dlatego tak przełomowy mógłby być proces, który naukowcy zaprojektowali w celu wyodrębnienia tlenu z ligniny. Powstałe w ten sposób węglowodory mogły być wykorzystane jako mieszanka do produkcji paliwa lotniczego. Publikacja wskazuje na konieczność stosowania zrównoważonych źródeł paliwa, co ma na celu ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Aby osiągnąć cel, jakim jest neutralność węglowa netto do 2050 roku, konieczne będzie wdrożenie zrównoważonego paliwa lotniczego w dużym stopniu mieszanego z paliwem konwencjonalnym.

Paliwo lotnicze to mieszanka różnych cząsteczek węglowodorów. Zrównoważone jego formy są natomiast łączone z konwencjonalnymi paliwami węglowodorowymi. Lignina, największe źródło odnawialnych związków aromatycznych w przyrodzie, może stanowić klucz do uzyskania kompletnego biopaliwa lotniczego. Naukowcy stojący za tą propozycją postanowili opisać, jak lignina miałaby umożliwić tworzenie mieszanek z dużym udziałem zrównoważonych paliw.

Zrównoważone paliwo lotnicze mogłoby powstawać z użyciem ligniny

Lignina jest zwykle spalana w celu uzyskania ciepła i energii elektrycznej. Jak do tej pory udało się już wyprodukować oleje ligninowe o wysokiej zawartości tlenu, wynoszącej od 27% do 34%. Jeśli jednak chcielibyśmy użyć ich w formie paliwa lotniczego, to wskaźnik ten musiałby wynosić znacznie mniej – nie więcej niż pół procenta. W celu zmniejszenia zawartości tlenu próbowano różnych podejść, lecz okazywały się one mało skuteczne. Nowa metoda, oparta na węgliku molibdenu w formie katalizatora, doprowadziła do redukcji zawartości tlenu do około 1%.

Czytaj też: Ten samochód elektryczny rozpędzi się do 100 km/h dosłownie w mig! Nagranie ukazuje, jak szybko to robi

Emisje gazów cieplarnianych, takich jak metan i dwutlenek węgla, przyczyniają się do postępowania zmian klimatu. Te w długofalowej perspektywie wywołują wzrosty temperatur, a przede wszystkim – anomalie pogodowe. W efekcie coraz częściej mogą występować powodzie, huragany czy susze. Niestety, przykładów klęsk żywiołowych jest coraz więcej i wydają się one obejmować niemal każdy zakątek świata.