Marynarka wojenna przyszłości nie będzie istnieć bez bezzałogowych okrętów podwodnych
Drony podwodne, czy jak wolicie, bezzałogowe pojazdy podwodne (UUV – Unmanned Underwater Vehicles) to autonomiczne lub zdalnie sterowane sprzęty, które mogą działać pod wodą w różnych celach, takich jak rozpoznanie, nadzór, przeciwdziałanie minom, wojna przeciw okrętom podwodnym, wojna elektroniczna i operacje specjalne. Mają kilka zalet w porównaniu z załogowymi okrętami podwodnymi, wśród których wyróżnia się niższe skomplikowanie projektowe i mniejsze gabaryty z racji braku potrzeby tworzenia miejsca dla marynarzy. Przekłada się to na niższy koszt, wyższą wytrzymałość z racji braku ograniczeń ludzkiego organizmu i zapasów, większą zwrotność i finalnie brak ryzyka związanego z utratą ludzkiego życia w razie niepowodzenia.
Czytaj też: Nowy okręt podwodny Chin będzie “koszmarem” dla Amerykanów
Dlatego właśnie UUV mogą również wykonywać zadania, które są zbyt niebezpieczne, trudne lub zwyczajnie nużące. Mogą również współpracować z innymi UUV lub statkami nawodnymi, tworząc sieciową siatkę czujników, która może zwiększyć świadomość sytuacyjną i skuteczność bojową. Jednak w całej tej wspaniałości UUV dręczą również poważne wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa morskiego, jako że te drony są podatne na cyberataki, zagłuszanie, spoofing i przechwytywanie przez przeciwników.
Czytaj też: Ten okręt będzie potężny. Okiełzna potęgę atomu i wprowadzi Brazylię do grona nielicznych
UUV podnoszą również kwestie prawne i etyczne dotyczące ich wykorzystania w działaniach wojennych, takie jak odpowiedzialność, proporcjonalność i dyskryminacja. UUV mogą również zwiększać ryzyko eskalacji i błędnej kalkulacji w strefach konfliktu, zwłaszcza jeśli są uzbrojone w śmiercionośną broń. Jednak mimo tych problemów aktualnie ciągły rozwój i wdrażanie UUV to globalny trend, w który zaangażowanych jest wiele krajów i podmiotów, wśród których przewodzą Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja, Iran, Izrael i Japonia.
Czytaj też: Nowy okręt podwodny Tajwanu. Powód do dumy czy zwykły “straszak”?
Dziś pewne jest, że jeśli jakiś kraj nie opracuje taniej superbroni przeciwko bezzałogowcom, co nada nowy sens załogowym platformom, to z roku na rok marynarki wojenne będą coraz szerzej wykorzystywać UUV w różnych scenariuszach i domenach. Drony tego typu będą nie tylko uzupełniać istniejące role i możliwości załogowych okrętów podwodnych, ale także stanowić dla nich realne zagrożenie. Dlatego konieczne jest, aby marynarki wojenne opracowały odpowiednie strategie, aby sprostać pojawiającym się możliwościom i zagrożeniom.