Oto przyszłość każdej marynarki wojennej. Bez tego sprzętu państwa będą na przegranej pozycji

Okręty podwodne od dawna stanowią istotny element strategii i operacji morskich, zapewniając siłom morskim skrytość działań, mobilność i ogromną siłę ognia. Jednak pojawienie się podwodnych dronów otworzyło nowe możliwości i wyzwania dla bezpieczeństwa morskiego. Mowa o zmianach w stopniu, które mogą zredefiniować całą marynarkę wojenną.
Oto przyszłość każdej marynarki wojennej. Bez tego sprzętu państwa będą na przegranej pozycji

Marynarka wojenna przyszłości nie będzie istnieć bez bezzałogowych okrętów podwodnych

Drony podwodne, czy jak wolicie, bezzałogowe pojazdy podwodne (UUV – Unmanned Underwater Vehicles) to autonomiczne lub zdalnie sterowane sprzęty, które mogą działać pod wodą w różnych celach, takich jak rozpoznanie, nadzór, przeciwdziałanie minom, wojna przeciw okrętom podwodnym, wojna elektroniczna i operacje specjalne. Mają kilka zalet w porównaniu z załogowymi okrętami podwodnymi, wśród których wyróżnia się niższe skomplikowanie projektowe i mniejsze gabaryty z racji braku potrzeby tworzenia miejsca dla marynarzy. Przekłada się to na niższy koszt, wyższą wytrzymałość z racji braku ograniczeń ludzkiego organizmu i zapasów, większą zwrotność i finalnie brak ryzyka związanego z utratą ludzkiego życia w razie niepowodzenia.

Czytaj też: Nowy okręt podwodny Chin będzie “koszmarem” dla Amerykanów

Wizualizacja okrętu klasy Dakar – następcy popularnych jednostek Dolphin-I/II i Drakon

Dlatego właśnie UUV mogą również wykonywać zadania, które są zbyt niebezpieczne, trudne lub zwyczajnie nużące. Mogą również współpracować z innymi UUV lub statkami nawodnymi, tworząc sieciową siatkę czujników, która może zwiększyć świadomość sytuacyjną i skuteczność bojową. Jednak w całej tej wspaniałości UUV dręczą również poważne wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa morskiego, jako że te drony są podatne na cyberataki, zagłuszanie, spoofing i przechwytywanie przez przeciwników.

Czytaj też: Ten okręt będzie potężny. Okiełzna potęgę atomu i wprowadzi Brazylię do grona nielicznych

UUV podnoszą również kwestie prawne i etyczne dotyczące ich wykorzystania w działaniach wojennych, takie jak odpowiedzialność, proporcjonalność i dyskryminacja. UUV mogą również zwiększać ryzyko eskalacji i błędnej kalkulacji w strefach konfliktu, zwłaszcza jeśli są uzbrojone w śmiercionośną broń. Jednak mimo tych problemów aktualnie ciągły rozwój i wdrażanie UUV to globalny trend, w który zaangażowanych jest wiele krajów i podmiotów, wśród których przewodzą Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja, Iran, Izrael i Japonia.

Orca – wizualizacja /Fot. Boeing

Czytaj też: Nowy okręt podwodny Tajwanu. Powód do dumy czy zwykły “straszak”?

Dziś pewne jest, że jeśli jakiś kraj nie opracuje taniej superbroni przeciwko bezzałogowcom, co nada nowy sens załogowym platformom, to z roku na rok marynarki wojenne będą coraz szerzej wykorzystywać UUV w różnych scenariuszach i domenach. Drony tego typu będą nie tylko uzupełniać istniejące role i możliwości załogowych okrętów podwodnych, ale także stanowić dla nich realne zagrożenie. Dlatego konieczne jest, aby marynarki wojenne opracowały odpowiednie strategie, aby sprostać pojawiającym się możliwościom i zagrożeniom.