Nowy okręt podwodny Chin będzie “koszmarem” dla Amerykanów

Nowy chiński okręt podwodny będzie niewidzialny dla radarów dzięki kopiowaniu rosyjskich technologii. Jego wykrycie będzie bardzo trudne, co zwiększa obawy o potencjalną eskalację podwodnego wyścigu zbrojeń.
Amerykański okręt podwodny klasy Ohio /Fot. US Navy

Amerykański okręt podwodny klasy Ohio /Fot. US Navy

Chiny rozpoczęły produkcję nowej generacji okrętów podwodnych, które będą “niewidzialne” i mają stanowić prawdziwe wyzwanie dla Stanów Zjednoczonych. Jednostka typu 096, zdolna do przenoszenia ładunków nuklearnych, powinna być gotowa przed końcem dekady, a jej rozwój jest efektem transferu wiedzy z Rosji.

Czytaj też: Nowy okręt podwodny Tajwanu. Powód do dumy czy zwykły “straszak”?

Christopher Carlson, analityk wywiadu technicznego US Navy, mówi:

Okręty podwodne typu 096 będą koszmarem. Będą bardzo, bardzo trudne do wykrycia.

Chiński okręt podwodny typu 096 przypomni czasy zimnej wojny

Chińczycy rutynowo organizują w pełni uzbrojone patrole odstraszania nuklearnego przy użyciu swoich starszych okrętów typu 094 z wyspy Hainan na Morzu Południowochińskim i Pentagon o tym wie. Jednak okręty te, uzbrojone w najbardziej zaawansowane w Chinach pociski JL-3, są uważane za stosunkowo hałaśliwe i bezproblemowe do namierzenia. Okręt podwodny typu 096 (znanym także jako klasa Tang) będzie porównywalny z najnowocześniejszymi rosyjskimi jednostkami, zarówno pod względem niewidzialności, czujników, jak i uzbrojenia.

Czytaj też: Izrael ma nowy okręt podwodny. To pierwsza na świecie jednostka z bronią przyszłości

Okręt będzie miał długość około 140 m i wyporność w zanurzeniu 20 000 ton. Będzie prawdopodobnie znacznie większy od typu 094 Jin, co pozwoli na umieszczenie na nim wewnętrznej “tratwy” zamontowanej na skomplikowanych gumowych wspornikach w celu tłumienia hałasu silnika i innych dźwięków, podobnie jak w konstrukcjach rosyjskich. Ma mieć wiele podobnych rozwiązań do okrętów podwodnych typu 941/971 (Akuła).

Chiński okręt podwodny typu 094 – typ 096 ma być jego następcą /Fot. Wikimedia Commons

Jak zauważono w raporcie Reutersa, porozumienie AUKUS między Australią, Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi “podkreśla znaczenie utrzymywania wiodącej pozycji technologicznej w wojnach podwodnych, aby zrównoważyć rosnącą obecność chińskiej marynarki wojennej”.

Alexander Neill, ekspert ds. obronności z Singapuru, mówi:

Chiny są na dobrej drodze, by poważnie namieszać z nowymi okrętami podwodnymi, wyprzedzając pierwsze jednostki AUKUS. Nawet jeśli są porównywalne pod względem możliwości, ich nagłe pojawienie się jest bardzo znaczące. Obecna sytuacja jest fascynująca, ale u wielu budzi niepokój.

Już sam fakt, że Chiny i Rosja nieoficjalnie współpracują ze sobą w kwestii budowy okrętów podwodnych, jest niepokojący i stwarza problemy dla Stanów Zjednoczonych. Poza umową z 2010 r. dotyczącą reaktorów jądrowych, nie ma oficjalnego porozumienia między Pekinem a Moskwą. Eksperci uważają, że Chiny nabyły pewne technologie po upadku Związku Radzieckiego w latach 90. ubiegłego wieku, ale nie mają dostępu do najbardziej zaawansowanych rosyjskich systemów. Trudno jednak powiedzieć, na jakiej płaszczyźnie odbywa się obecny transfer wiedzy.