Psy nie powinny spać z nami zimą? Możemy niechcący im zaszkodzić

Psy nie powinny spać z nami w jednym łóżku w miesiącach zimowych, ostrzegają eksperci, gdyż w pewnych sytuacjach może to być niebezpieczne dla nich. Ile w tych doniesieniach jest prawdy?
Wiele osób nie wyobraża sobie braku psa w łóżku, ale pamiętajmy o komforcie czworonogów i zapewnijmy im właściwą przestrzeń /Fot. Pixabay

Wiele osób nie wyobraża sobie braku psa w łóżku, ale pamiętajmy o komforcie czworonogów i zapewnijmy im właściwą przestrzeń /Fot. Pixabay

Spanie z psem jest stare jak świat i ma mnóstwo zalet. Są jednak osoby, które twierdzą, że jest niehigieniczne i niewygodne, a nawet może sprowadzić na nas różne choroby. Niektórzy weterynarze odradzają spanie z psami w miesiącach zimowych, ale właściwie dlaczego? Czy takie obostrzenia mają w ogóle jakiekolwiek uzasadnienie naukowe?

Psy wolą z nami spać

Pies w łóżku to temat kontrowersyjny, bo z jednej strony mówimy o naszym “najlepszym przyjacielu”, z drugiej – to wciąż zwierzę. Wiele osób ma problemy z pokonaniem kwestii higienicznych. Pies brudzi się na spacerach, czasami zje coś uważanego przez nas za obrzydliwe, a gdy jest mały, to niejednokrotnie potrafi załatwić swoje potrzeby w pościeli. To jednak kwestia, którą można opanować, ucząc psa jasnych zasad.

Czytaj też: Dlaczego psy są agresywne? Odpowiedź nie jest tak prosta, jak nam się przez długi czas wydawało

Wiele osób nie czuje oporów przed otworzeniem drzwi sypialni przed psem. Nawet połowa właścicieli zwierząt domowych przyznaje się do spania ze swoimi pupilami. Są jednak osoby, który nie powinny się na to godzić. O kim mowa? O alergikach, którym nadmiar psiej sierści szkodzi (nawet pomimo niestwierdzonego uczulenia), co może prowadzić do problemów z oddychaniem, zwłaszcza w nocy.

Istnieją również dowody na to, że dzielenie łóżka z psem może wpływać na jakość snu. Badanie przeprowadzone w 2020 roku wykazało, że obecność psa w łóżku zwiększa ruchliwość ludzi w ciągu nocy. Chociaż żaden z uczestników nie zgłosił problemów ze snem, już sama ruchliwość mogła wskazywać, że badani nie spali tak dobrze, jak myśleli.

W badaniu z 2018 roku uczeni doszli do wniosku, że kobiety, które śpią ze swoim psem, mają “silniejsze poczucie komfortu i bezpieczeństwa” w nocy. Odwrotnie było w przypadku kotów, które według większości właścicieli zwierząt zakłócały ich sen.

To nie wszystko. Jednym z głównych problemów związanych ze spaniem z psem w łóżku jest ryzyko przegrzania – i nie chodzi o nas, a o naszego pupila. Wiele osób w nocy kupi otulić się warstwami kołdry i kocami, w które także zanurzają się nasze psy. Weterynarze alarmują, że niektóre ze zwierząt mogą mieć trudności z wydostaniem się z łóżka, gdy jest im za gorąco. A to może negatywnie przekładać się na ich zdrowie.

Czytaj też: Najmądrzejsze psy na świecie? Eksperci nie mają wątpliwości, o jaką rasę chodzi

Dr Katy Alexander, kierownik badań weterynaryjnych w Blue Cross w Wielkiej Brytanii, mówi:

Bardzo małe psy, szczenięta, starsze psy i psy z artretyzmem lub innymi problemami z poruszaniem się mogą mieć trudności ze znalezieniem bezpiecznego wyjścia, jeśli zrobią się zbyt gorące. Należy unikać koców, które mogą być zbyt ciężkie, aby umożliwić bezpieczne wyjście psu. Koce elektryczne mogą grozić poparzeniami, a przewód elektryczny stanowi zagrożenie w przypadku pogryzienia.

To bardzo ważna sugestia, bo przecież nikt nie chciałby zaszkodzić swojemu psu, nawet niechcący. Jeżeli decydujemy się na wpuszczenie psa do łóżka, to powinniśmy zapewnić mu komfortową przestrzeń i możliwość bezpiecznego wydostania się, gdy tylko tego będzie chciał.