Najmądrzejsze psy na świecie? Eksperci nie mają wątpliwości, o jaką rasę chodzi

Ujawniono, jakie psy są najmądrzejsze na świecie. Przebadano ponad 1000 osobników należących do 13 różnych ras i wskazano na jedną konkretną.
Owczarek belgijski malinois /Fot. Pixabay

Owczarek belgijski malinois /Fot. Pixabay

Ze swoim instynktem pasterskim i niezwykłą pracowitością, to border collie przez lata były uważane za najinteligentniejsze psy na świecie. Badania przeprowadzone przez uczonych z Uniwersytetu w Helsinkach, które opublikowano w Scientific Reports, wskazują jednak na inną rasę – owczarka belgijskiego, zwanego malinoisem.

Ponad 1000 psów z 13 różnych ras zostało zrekrutowanych przez fińskich naukowców do 10 różnych konkurencji (siedem zadań poznawczych i trzy behawioralne), a ich starania zostały ocenione przez ekspertów w ramach testu smartDOG.

Czytaj też: Po co psy mają ogony? Wreszcie poznaliśmy odpowiedź

Dr Saara Junttila z Uniwersytetu w Helsinkach mówi:

Większość ras miała swoje mocne i słabe strony. Na przykład labrador retriever był bardzo dobry w czytaniu ludzkich gestów, ale nie tak dobry w zdolności rozwiązywania problemów przestrzennych. Owczarek szetlandzki czy border collie uzyskały dość równomierne wyniki w prawie wszystkich testach, czyli nie miały ani bardzo wysokich, ani bardzo niskich wyników w żadnym teście. Owczarek belgijski malinois przeciwnie – wyróżniał się w wielu zadaniach poznawczych.

Najmądrzejsze psy – o jaką rasę chodzi?

Test, który zdaniem zespołu jest najlepszym miernikiem ogólnej inteligencji, to logiczne rozumowanie, w którym psu pokazywano dwie miski z jedzeniem i mógł zobaczyć, że jedna jest pusta. Zwierzę miało wywnioskować, że jedzenie znajduje się w drugiej misce, która była zakryta. Nie było różnic między rasami psów w tym zadaniu.

Wybrano jednak trzy inne zadania, z których każde testowało specyficzny aspekt psiego charakteru, co ujawniło różnice między rasami. Zadanie V-detour, w którym pies musi obejść przezroczysty płot w kształcie litery V, aby dostać się do miski z jedzeniem, którą już widzi – częściowo mierzy zdolność rozwiązywania problemów. Umiejętność odczytywania ludzkich gestów została zmierzona poprzez ocenę reakcji psów na pięć gestów: ciągłe wskazywanie, krótkie wskazywanie, wskazywanie stopą, wskazywanie na coś przy jednoczesnym zwróceniu się w innym kierunku oraz podążanie za naszym spojrzeniem. Zbadano również, jak bardzo pies jest niezależny i jak szybko przychodzi do człowieka po pomoc (do tego wykorzystano nierozwiązywalne zadanie – próbę dostępu do jedzenia w nieotwieralnym pudełku).

Border collie /Fot. Pixabay

Dr Katriina Tiira, CEO smartDOG wyjaśnia:

Rozumienie ludzkich gestów jest miarą poznania społecznego, więc psy, które dobrze wypadły w tym zadaniu, są dobre w odczytywaniu i rozumieniu ludzi. Zadanie nierozwiązywalne mierzyło również aspekt społeczny; niektóre rasy uzyskały bardzo wysokie wyniki w zachowaniu kierowanym przez człowieka, co oznacza, że próbowały prosić człowieka o pomoc w wykonaniu trudnego zadania, podczas gdy inne osobniki samodzielnie próbowały rozwiązać problem. Obie te reakcje mogą być przydatne w różnych sytuacjach.

Owczarek belgijski malinois zajął najwyższe miejsce zarówno w przypadku zadania z ludzkimi gestami, jak i V-detour, a przy tym był piątą najbardziej niezależną rasą. Na drugim miejscu był border collie (w wielu rankingach uważany za najinteligentniejszego psa), a na trzecim niemiecki hovawart.

Czytaj też: Te psy częściej lubią się bawić. Już wiadomo, z czego to wynika

Warto jednak zaznaczyć, że wszelkie “rankingi inteligencji” nie powinny mieć znaczenia przy wyborze rasy psa. Według wielu ekspertów, znacznie cenniejsza jest wiedza o tym, jakie są mocne i słabe strony danej rasy – niektóre psy sprawdzają się lepiej w umiejętnościach jednego typu, a drugie w innych.

Dr Tiira podsumowuje:

Profil poznawczy każdej rasy byłby znacznie bardziej przydatny niż jakikolwiek system rankingowy. Dane smartDOG składają się z prawie 5000 psów, co stanowi świetny punkt wyjścia dla profili poznawczych specyficznych dla danej rasy.