Psy też potrafią być zazdrosne

Człowiek nie jest jednym gatunkiem zdolnym do odczuwania zazdrości. Podobne uczucie ogarnia także psy.

Badacze z Kalifornii odkryli, że psy potrafią odczuwać zazdrość o swoich właścicieli. Zwłaszcza gdy… widzą ich w towarzystwie innych psów. Do tej pory eksperci twierdzili, że złożone uczucia, takie jak zazdrość, mogą odczuwać jedynie ludzie. Okazuje się jednak, że zazdrość potrafi przybierać o wiele prostszą formę.

Badania raczej nie zaskoczą właścicieli psów. Jednak, jak podkreślają autorzy, były to pierwsze badania zazdrości przeprowadzone na psach.

Ludzka zazdrość to złożone uczucie, które pojawia się w warunkach towarzyskiego trójkąta, zazwyczaj wtedy gdy, pojawia się niebezpieczeństwo, że intruz zagrozi ważnej relacji. Siła zazdrości bywa zabójcza. Zazdrość jest jedną z trzech najczęstszych przyczyn morderstw w różnych kulturach na całym świecie. Odczuwają ją nawet 6-miesięczne niemowlęta.

Naukowcy przebadali 36 psów. Obserwowali reakcję zwierząt na nagranie wideo, na którym ich właściciele okazywali uczucia realistycznie wyglądającym pluszowym psom. Okazało się, że na ten widok ponad 3/4 psów próbowało przepychać lub dotykać swojego właściciela. Objawy zazdrości były o wiele silniejsze gdy właściciele zajmowali się sztucznym psem niż gdy angażowali się w inną czynność, taką jak np. czytanie książki. Ok. 1/3 psów próbowała zająć miejsce między pluszowym psem w swoim właścicielem, a 1/4 okazywała agresję w stosunku do “konkurenta”.

– Badanie pokazało, że psy nie tylko odczuwają zazdrość, ale też chętnie angażują się w zachowania, które mają doprowadzić do zerwania więzi między właścicielem a potencjalnym rywalem. Nie jesteśmy oczywiście w stanie poznać wszystkich psich motywacji, ale wygląda na to, że psy są gotowe zrobić wszystko, by chronić ważną dla siebie reakcję – mówi prof. Christine Harris z University of California w San Diego.


Czytaj więcej: