Kolejny przykład tego, jak wspaniałe są psy. Ich obecność obniża poziom przestępczości

Psy towarzyszą ludziom od dawna i choć okoliczności, w jakich zostały udomowione nie są jeszcze w całości poznane, to bez wątpienia trudno sobie wyobrazić współczesny świat bez tych zwierząt. Dzięki nowym ustaleniom mamy natomiast kolejny powód, by jeszcze bardziej szanować czworonogi.
Kolejny przykład tego, jak wspaniałe są psy. Ich obecność obniża poziom przestępczości

Przeprowadzony niedawno eksperyment, którego wyniki są dostępne w Social Forces, pokazuje, jak istotny jest wpływ psów na funkcjonowanie społeczeństwa. Za projektem stoją naukowcy z Ohio State University, którzy zauważyli, że im wyższe zagęszczenie psów i ich właścicieli w danej okolicy, tym niższy powinien być w niej poziom przestępczości.

Czytaj też: Twój pies ma ulubioną zabawkę? Tylko jej nie zgub!

Skąd miałby wziąć się ten fenomen? Czynników jest wiele i wcale nie chodzi jedynie o naturalny monitoring w postaci psich oczu i nosów. Innym elementem całej układanki jest to, że posiadanie psa jest związane z koniecznością wyprowadzania go na spacery. To z kolei prowadzi do zwiększonej obecności ludzi na ulicach, dzięki czemu w większym stopniu nadzorują oni sytuację. Rośnie też częstotliwość interakcji międzysąsiedzkich, co także pozytywnie wpływa na walkę z przestępczością.

Psy i ich właściciele odgrywają istotną rolę w obniżaniu poziomu przestępczości

Innymi słowy, osoby spacerujące ze swoimi pupilami są niczym strażnicy, którzy mogą dostrzec zagrożenia, na przykład w postaci czyhających złodziei. Jest to związane z hipotezą, w myśl której ludzie w miejscach publicznych pomagają utrzymać porządek i bezpieczeństwo. Do realizacji tego celu nie trzeba wielkiego wysiłku: wystarczy ich obecność. Autorzy nowych badań skorzystali z danych obejmujących między innymi statystyki dotyczące przestępczości dla dzielnic w Columbus w stanie Ohio, wyniki ankiety dotyczącej koncentracji obszarów, na których w danym mieście występuje ponadprzeciętna liczba psów oraz dane pokazujące poziom zaufania sąsiedzkiego i klimat społeczny poszczególnych dzielnic.

Czytaj też: Nie tylko “siad” i “zostań”. Twój pies rozumie prawie 90 słów, udowadniają badania

Jak wyjaśniają autorzy, koncentracja psów w okolicy jest odwrotnie skorelowana ze wskaźnikami dotyczącymi kradzieży, zabójstw, a nawet napaści na tle rasowym. Warto jednocześnie mieć na uwadze, że wyniki te dotyczą jak na razie tylko jednego miasta. Z tego względu potrzebne będą dodatkowe badania w tej sprawie, choć wstępne wnioski wydają się stosunkowo jasne.