Stresu pourazowego tym środkiem jeszcze nie leczono. Psylocybina kontrowersyjnym remedium?

Substancje halucynogenne (w tym psylocybina) w połączeniu z psychoterapią mogą okazać się idealnym narzędziem do leczenia zespołu stresu pourazowego. W obecnych, niespokojnych czasach na tego typu zaburzenia cierpi coraz więcej osób.
Magiczne grzybki sposobem na PTSD? /Fot. Pixabay

Magiczne grzybki sposobem na PTSD? /Fot. Pixabay

Zespół stresu pourazowego (PTSD) to zaburzenie psychiczne, które jest formą reakcji na skrajnie stresujące wydarzenie (traumę), które przekraczają zdolności danej osoby do adaptacji. Traumą może być uczestnictwo w kataklizmie, wypadku komunikacyjnym, ale także bycie ofiarą molestowania, gwałtu czy tortur. Najwięcej przypadków PTSD łączy się z uczestnictwem w działaniach wojennych, zarówno żołnierzy, jak i ofiar.

Czytaj też: Terapia wspomagana psylocybiną skuteczna w depresji. Potwierdzono to w badaniu klinicznym

Typowe objawy PTSD obejmują napięcie lękowe, uczucie wyczerpania, poczucie bezradności, doświadczanie wspomnień traumatycznego wydarzenia (flashbacków) czy koszmarów sennych. Nowe badania opublikowane w European Neuropsychopharmacology sugerują, że połączenie stosowanych metod (psychoterapii) z nowoczesnymi lekami oferuje najlepsze podejście terapeutyczne. Obiecujące jest zastosowanie MDMA (ecstasy) i psylocybina obecna w “magicznych grzybkach”.

Psylocybina. “Magiczne grzybki” wyleczą z PTSD?

PTSD jest trwałym i poważnym zaburzeniem psychicznym, które pojawia się u osób doświadczonych traumatycznymi wydarzeniami. Badania naukowców z Uniwersytetu Semmelweisa w Budapeszcie są pierwszymi, które sprawdzają skuteczność substancji halucynogennych w stresu pourazowego.

Dr Xenia Gonda z Uniwersytetu Semmelweisa mówi:

Psychoterapia jest nadal pierwszym wyborem w leczeniu PTSD. Nie ma ustalonego protokołu farmakologicznego specjalnie dla PTSD, ale psychoterapie mogą mieć ograniczoną skuteczność, są długotrwałe i drogie. Ponadto istnieje kilka różnych metod psychoterapeutycznych i niewiele interwencji opartych na dowodach. Zaczynamy widzieć nowe podejścia do leczenia PTSD, które łączy psychoterapię i leki. Zarówno psychoterapia, jak i leczenie farmakologiczne mają efekt niezależnie, ale często działają razem synergicznie.

W rozwoju jest obecnie kilka leków na PTSD, a najbardziej obiecującymi są psychodeliki, takie jak MDMA (3,4-metylenodioksy-metamfetamina, powszechnie znana jako ecstasy) i psylocybina (4-fosforyloksy-N,N-dimetylotryptamina, powszechnie występująca w “magicznych grzybkach”). Wstępne badania wykazały, że wzmacniają one skuteczność psychoterapii na poziomie neurologicznym.

Czytaj też: Tortury, środki halucynogenne. 7 najdziwniejszych ośrodków odwykowych

Dr Xenia Gonda dodaje:

W przeglądzie stwierdzono, że psychoterapia wspomagana MDMA jest dotąd najbardziej obiecująca, przy czym cztery próby wykazały znacznie lepsze wyniki niż te, których doświadczają pacjenci otrzymujący jedynie psychoterapię. Próby dotyczące stosowania psylocybiny, występującej naturalnie w niektórych grzybach, również są obiecujące, chociaż nadal potrzebne są dodatkowe dane, aby potwierdzić korzyści terapeutyczne.