Te ptaki potrafią liczyć i robią to świadomie. Zachowują się jak małe dzieci

Określenie “ptasi móżdżek” jest pejoratywne, ale czarnowrony nie mają się czego wstydzić pod względem swoich umiejętności. Te wszechobecne ptaki miejskie potrafią policzyć na głos do czterech. Jak to możliwe?
Czarnowron – zdjęcie poglądowe /Fot. Pexels

Czarnowron – zdjęcie poglądowe /Fot. Pexels

Wyniki nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z University of Tübingen wskazują, że czarnowrony nie tylko potrafią liczyć, ale także umieją dopasować liczbę wydawanych dźwięków po zobaczeniu cyfry. W podobny sposób zachowują się ludzkie dzieci.

Czytaj też: Ptaki jak ludzie. Ten gatunek wykorzystuje niesamowity sposób komunikacji

Odkrycie to jest pierwszym przypadkiem, w którym wykazano, że zwierzęta potrafią liczyć, wydając wyraźną liczbę wokalizacji. Szczegóły opublikowano w czasopiśmie Science.

Wrony to ptaki, które umieją liczyć jak małe dzieci

W królestwie zwierząt liczenie jest dość powszechne. Szympansy, podobnie jak małe dzieci, uczono liczyć w kolejności numerycznej i rozumieć wartość cyfr. Próbując zabiegać o względy partnerów, niektóre samce żab liczą liczbę zawołań konkurujących ze sobą samców, aby dopasować lub nawet zwiększyć tę liczbę, gdy nadejdzie ich kolej rechotu. Naukowcy wysunęli nawet teorię, że mrówki powracają do kolonii, licząc swoje kroki, choć metoda ta nie zawsze jest dokładna.

Czytaj też: O czym śnią ptaki? Wreszcie poznaliśmy odpowiedź

Najnowsze badanie wykazało, że czarnowrony (zarnCorvus corone), podobnie jak młodzi ludzie, mogą nauczyć się kojarzyć cyfry z wartościami i odpowiednio liczyć na głos.

Niemieccy naukowcy zaprezentowali trzem wronom losowo uporządkowane bodźce wzrokowe i słuchowe – wizualnym były liczby arabskie, a słuchowym dźwięki różnych instrumentów. Metodą prób i błędów ptaki nauczyły się, że każda wskazówka odpowiada określonej liczbie krakań od jednego do czterech. Po wykrzyczeniu wokalizacji (na przykład czterokrotne krakanie w celu uzyskania dźwięku lub symbolu związanego z czterema krakaniem) ptaki uczono dziobać wyświetlany ekran, aby zasygnalizować, że skończyły. Jeśli wrony wydały odpowiednią liczbę wokalizacji odpowiadającą podpowiedzi, były nagradzane smakołykiem.

Czarnowron /Fot. Wikimedia Commons

Po takim treningu wrony udzielały dokładnych odpowiedzi, produkując odpowiednią liczbę zawołań na podpowiedzi w tempie większym niż przypadek. Nawet jeśli ptaki udzielały błędnych odpowiedzi, robiły to między liczbami, które znajdowały się stosunkowo blisko siebie (np. trzy i cztery), a nie daleko od siebie (np. jeden i cztery). Naukowcy byli nawet w stanie określić, ile zawołań planowały wykonać ptaki, na podstawie pierwszego wydanego przez nie dźwięku – subtelne różnice akustyczne wskazywały, że wrony wiedziały, na ile liczb patrzą i łączą informacje.

Wcześniej sądzono, że ptaki i wiele innych zwierząt podejmują decyzje wyłącznie w oparciu o bodźce z ich bezpośredniego otoczenia, co jest teorią spopularyzowaną przez XX-wiecznego behawiorystę zwierząt B.F. Skinnera. Jednak najnowsze badania przeprowadzone przez uczonych z University of Tübingen dostarczają więcej dowodów na zdolność wron do syntezy liczb w celu wytworzenia dźwięku i sugerują, że umiejętność ta jest pod ich kontrolą.

Inteligencję wron bada się od dziesięcioleci, ale dopiero teraz potwierdzono, że ich umiejętność liczenia jest podobna do zdolności małych dzieci, które często liczą na podstawie wokalizacji liczb, a nie ich właściwego użycia.