Jej mąż Amenchotep IV nie należał do konformistów. Przeprowadził reformę religijną i zdetronizował boga Amona, wprowadzając kult Atona, słonecznego dysku. Sam zmienił imię na Achenaton (Echnaton), co znaczy Miły Atonowi. Zamieszkał z Nefertiti w nowo wybudowanej stolicy Achet-Aton, czyli Horyzont Atona (obecnie nad częścią ruin Achet-Aton znajduje się wieś Amarna, stąd mowa o dynastii i rewolucji amarneńskiej).

Rządzili tam żelazną ręką. Sprawna policja (madżoi), którą dowodził wierny komendant Mahu, tłumiła każdy odruch niezadowolenia. Prawdopodobnie żołnierze czuwali też, aby nikt nie wymknął się ze stolicy. Amerykańska egiptolog Elizabeth Riefstahl doszła do wniosku, że Amarna stanowiła „luksusowy obóz koncentracyjny”, w którym panowała klaustrofobiczna atmosfera strachu. Nefertiti także nie była łagodnym barankiem. Na jednym z wizerunków groźnie unosi maczugę, aby roztrzaskać głowę klęczącej przed nią niewolnicy. Tak samo mogła postąpić z rywalką o względy małżonka.

Dama znikąd

Imię „Nefertiti” oznacza „Piękna, która przyszła do nas”. Przypuszczano zatem, że była cudzoziemką, być może azjatycką księżniczką o imieniu Tadehuba, którą starzejący się faraon Amenhotep III sprowadził sobie jako kolejną żonę, aby umocnić przyjaźń z państwem Mittani. Po śmierci króla Tadehubę wziął za żonę jego syn i następca Amenhotep IV, który zasiadł na tronie w połowie XIV w. p.n.e. Niewykluczone, że to z Azji Nefertiti przyniosła nad Nil nowe, zdumiewające idee religijne. Ale możliwe też, że śliczna władczyni była rodowitą Egipcjanką, córką wpływowego dostojnika o imieniu Aj.

KOBIECA ZAZDROŚĆ

Małżeństwo Nefertiti i Echnatona początkowo było szczęśliwe. Freski i płaskorzeźby pokazują, jak faraon z wielką małżonką wymieniają pieszczoty i pocałunki czy też zgodnie z egipskim obyczajem pocierają się nosami. Nefertiti urodziła królowi 6 dzieci. Tyle że same córki. Być może to stało się początkiem tragedii. W połowie swego 17-letniego panowania faraon zaczął darzyć względami damę z haremu imieniem Kija. Została dopuszczona do obrzędów ku czci Atona, zastrzeżonych dotąd tylko dla Echnatona i Nefertiti. Miała spokojną, uśmiechniętą twarz, delikatniejszą niż główna małżonka. Z pewnością wydała na świat córkę faraona, a być może także syna. W 12. roku panowania Echnatona Kija nagle zniknęła z Amarny. Początkowo naukowcy spekulowali, że klucz do rozwiązania zagadki jej śmierci może się znajdować w Dolinie Królów w grobowcu KV 35. Natrafiono w nim m.in. na dwie kobiece mumie, nazwane Starszą i Młodszą Damą.