- Ten, kto stanie na czele wyścigu Sztucznej Inteligencji, ten będzie rozdawał karty na arenie międzynarodowej – stwierdził Władimir Putin na spotkaniu ze studentami. Według prezydenta Rosji AI daje wiele możliwości, ale również wiąże się z zagrożeniem, którego nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Największe potęgi militarne kładą duży nacisk na rozwój AI. Chiński rząd oznajmił, że planuje zostać liderem na tym polu. Jest to możliwe, bo Amerykanie tną wydatki w tym sektorze.

Ingerencja państw w branżę AI, zwłaszcza w kontekście militarnym martwi Elona Muska. Przedsiębiorca od jakiegoś czasu apeluje, że niekontrolowany rozwój Sztucznej Inteligencji jest największym zagrożeniem dla ludzkości.

Nie dziwi zatem fakt, że wypowiedź Władimira Putina spotkała się z natychmiastową odpowiedzią Muska.

- Chiny, Rosja, wkrótce wszystkie kraje będą mocne w naukach komputerowych. Rywalizacja o wyższość Sztucznej Inteligencji na poziomie krajowym będzie najprawdopodobniej przyczyną wybuchu III wojny światowej - napisał na Twitterze.

Założyciel Tesli wraz z setką szefów koncernów technologicznych apelował do ONZ o uregulowanie kwestii rozwoju Sztucznej Inteligencji w kontekście militarnym. Musk twierdzi nawet, że zagrożenie AI jest znacznie poważniejsze niż groźby Kim Dzon Una.

- Korea Północna powinna stać nisko na liście zagrożeń dla naszej cywilizacji. Nie mają żadnych sojuszy, które mogłyby pchnąć świat do wojny światowej - pisze na Twitterze.