Quiz piłkarski Muzeum Historii Polski i PAP

Portal historyczny dzieje.pl prowadzony wspólnie przez Muzeum Historii Polski i Polską Agencją Prasową zorganizowało quiz, który od 14 września br. dostępny jest na facebooku dzieje.pl

Tematem zabawy jest historia piłki nożnej w Polsce a pretekstem nadchodzące mistrzostwa Europy. Pytania quizu dotyczą okresu od samych początków gry w piłkę, jeszcze w XIX wieku, aż po lata obecne. Niektóre z zadań przypominają o wybitnych sportowcach, którzy zasłużyli się nie tylko na arenie. Pomocą w rozwiązywaniu tematów z historii dawniejszej może być m.in. artykuł pióra dr Roberta Gawkowskiego: “Euro 2012 – szansa na przypomnienie historii polskiego (i nie tylko) futbolu”, umieszczony na stronach internetowych (dzieje.pl oraz muzhp.pl). Polecamy też film o polskiej piłce w okresie II RP dostępny  na kanale YouTube (youtube.com/muzhptv) przygotowany przez Muzeum Historii Polski.

Wiadomości o piłce nie brak na wielu stronach internetowych, często autorstwa dziennikarzy Polskiej Agencji Prasowej, którzy od samego jej początku towarzyszą występom polskich piłkarzy na wszystkich arenach świata. Obecnie PAP prowadzi także Portal 2012 Euro. Wiele pytań – co oczywiste – dotyczy historii mistrzostw Europy.

W przygotowaniu quizu i ufundowaniu nagród pomagali nam: Polski Związek Piłki Nożnej, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Ośrodek Karta, Narodowe Archiwum Cyfrowe i miesięczniki „Focus Historia” i „Mówią wieki”.

Gra jest dostępna dla użytkowników portalu społecznościowego Facebook w okresie od 14 września do 21 grudnia 2011 roku pod adresem: http://apps.facebook.com/polska_pilka_nozna/