“Focus” w TOK FM: superkomputery [AUDYCJA]

W najnowszym numerze piszemy o superkomputerach w służbie nauki. Będzie to również temat naszej audycji w TOK FM – w najbliższą sobotę, 13 marca po godz. 20!

Audycji można było posłuchać 13 marca po godz. 20. Teraz jest dostępna jako podcast w formacie MP3. Pobierz podcast!

Superkomputery są naprawdę „super” – dysponują mocą obliczeniową setki tysięcy razy większą niż nasze domowe komputery, pożerają mnóstwo prądu i służą do wykonywania niezwykle skomplikowanych operacji. Współczesna nauka praktycznie nie może się już bez nich obejść.  

Do czego superkomputery służą dziś i z jakimi wyzwaniami zmierzą się jutro? Dlaczego mają większą moc, niż naukowcy są w stanie wykorzystać? I jakie prace z ich wykorzystaniem prowadzi się w Polsce?  

Jan Stradowski, szef działu nauki “Focusa” zaprasza do studia TOK FM specjalistów od nauki, technologii i nowych trendów, by dyskutować z nimi o tym, jak wygląda dziś nasza cywilizacja i co czeka ją w przyszłości. 

W najbliższą sobotę po godz. 20 jego gośćmi będą prof. Marek Niezgódka, dyrektor ICM (Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego na Uniwersytecie Warszawskim) oraz Marcin Bójko, redaktor naczelny miesięcznika „Digital Foto Video”, dziennikarz naukowy, matematyk z wykształcenia i autor artykułu „Era superkomputera” w kwietniowym „Focusie“. 

Polecamy inne nasze artykuły:

oraz prognozę pogody przygotowywaną przez superkomputery ICM: Meteo.pl www.meteo.pl.