“Sztuka” neandetalczyków sprzed prawie 40 tys. lat

Naukowcy odkryli w jaskini na Gibraltarze ślady pierwotnych form artystycznych, które mogły powstać ponad 39 tys. lat temu.

Geometryczne rysy, które przypominają siatkę do gry w kółko i krzyżyk, zostały odkryte przez profesora Clive’a Finlaysona z Muzeum Gibraltaru i jego współpracowników podczas badania jaskini Gorham w na wyspie. 

New Scientist donosi, że gruba warstwa gliny pokrywa skały w jaskini, która była “zaśmiecona” przez resztki z pożarów palonych przez neandertalczyków. Pod tą warstwą odkryto kształty wykonane ponad 39 tys. lat temu. Badacze przeprowadzili szereg eksperymentów, by sprawdzić, czy Neandertalczycy rozmyślnie użyli swoich narzędzi do stworzenia głębokich nacięć w skale czy może powstały one przy próbie krojenia mięsa czy innego pożywienia.

Jednak wnioski nie pozostawiają złudzeń: wykonanie takich kształtów wymagało od twórców nie lada wysiłku. Jednocześnie ślady krojenia nie tworzą podobnych linii. Wzór z pewnością został więc stworzony świadomie i celowo. Oznacza to, że była także wola, by stworzyć abstrakcyjny i “niepotrzebny” kształt. Okazuje się więc, że neandertalczycy nie byli wcale tak brutalni i mało kreatywni jak do tej pory przypuszczano. [Czytaj więcej: NEANDERTALCZYCY TWORZYLI NARZĘDZIA DO PIELĘGNACJI SKÓRY]

Wyniki badań, które po raz kolejny pokazują, że mamy z naszymi przodkami bardzo wiele wspólnego, opisano w czasopiśmie Brytyjskiej Akademii Nauk.

O neandertalczykach piszemy także we wrześniowym numerze magazynu “Focus”!