Radioizotopy potrzebne na już. Nowa metoda pozyskiwania bezcennego galu-68

Radioizotopy odgrywają ważną rolę w medycynie, a zapotrzebowanie na nie z roku na rok rośnie. Teraz chińscy uczeni opracowali nową technikę otrzymywania galu-68, pierwiastka kluczowego dla pozytonowej tomografii emisyjnej (PET).
Ważne odkrycie dotyczące otrzymywania radioizotopów medycznych /Fot. Pixabay

Ważne odkrycie dotyczące otrzymywania radioizotopów medycznych /Fot. Pixabay

Pozytonowa tomografia emisyjna (PET) jest uważana za jedno z największych osiągnięć w diagnostyce nowotworów. Metoda ta pokazuje, że gdzieś w organizmie jest miejsce wykazujące podwyższoną aktywność metaboliczną (czyli prawdopodobnie ognisko chorobowe), a w połączeniu z tomografią miejsce to pozwala dokładnie zlokalizować.

W PET najczęściej stosuje się fluor-18, który jest produkowany przez cyklotrony szpitalne. Istnieje jednak potrzeba zwiększenia produkcji innego pierwiastka – galu-68. Naukowcy z Instytutu Fizyki Współczesnej Chińskiej Akademii Nauk przeprowadzili badania nad drogą separacji germanu-68 i w ten sposób stworzyli innowacyjny generator galu-68. Szczegóły opublikowano w czasopiśmie Applied Radiation.

Możliwość otrzymywania galu-68 bezpośrednio z generatora germanu-68 spotkało się z dużym zainteresowaniem. Sam system jest wyjątkowo wydajny ze względu na długi okres połowicznego rozpadu (około 271 dni) macierzystego nuklidu germanu-68.

Czytaj też: Odkryto zupełnie nowe fraktale w bardzo dziwnych materiałach

Ilość i czystość germanu-68 ma ogromne znaczenie przy produkcji galu-68. W nowych badaniach chińscy uczeni opracowali wydajną metodę wytwarzania i rozdzielania germanu-68, w której materiałem wyjściowym był stop galowo-niklowy (zawartość galu-68 może osiągać nawet 78 proc. całości). Stop bombardowano wiązką protonów przez 10 godzin. Po ochłodzeniu próbki, zastosowano zautomatyzowany system wyposażony w chromatografię dwukolumnową do oddzielenia germanu-68 z odzyskiem około 70 proc. Wypłukany gal-68 ma czystość radionuklidową > 99,9 proc. i radiochemiczną > 99 proc., co spełnia normy Unii Europejskiej.

Nowa technika produkcji galu-68 na pewno będzie wykorzystywana w Chinach, ale na razie nic nie wiadomo, o jej wykorzystaniu w innych krajach. Teoretycznie byłoby to możliwe, gdyż spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa.