Ile broni jądrowej jest na świecie? Szokujące wnioski szwedzkiego raportu

W ostatnim roku do światowych zapasów broni jądrowej dodano 86 dodatkowych głowic. Szokujący raport wskazuje, że zauważalny trend jest wyjątkowo niebezpieczny, a o żadnej denuklearyzacji nie może być mowy. 
Fot. PIxabay

Fot. PIxabay

Niepokojący raport Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań Pokojowych (SIPRI) wskazuje, że liczba broni jądrowej na świecie rośnie. To oznacza, że wkraczamy w jeden z najniebezpieczniejszych okresów w historii ludzkości, w którym na pierwszy plan wysuwa się pogorszenie stosunków międzynarodowych i eskalacja zagrożenia nuklearnego.

Ile broni jądrowej jest na świecie?

Jest dziewięć państw, które posiadają broń jądrową – Stany Zjednoczone, Rosja, Wielka Brytania, Francja, Chiny, Indie, Pakistan, Korea Północna i Izrael. Zgodnie z najnowszym raportem SIPRI, na całym świecie znajduje się obecnie 12 512 głowic nuklearnych, z czego 9576 jest przechowywanych w magazynach wojskowych, gotowych do potencjalnego użycia. Oznacza to o wzrost o 86 sztuk w porównaniu z rokiem 2022 r. – aż 60 z nich nabyły Chiny.

Czytaj też: Jak wojna atomowa wpłynęłaby na Ziemię?

Hans M. Kristensen, starszy współpracownik w programie SIPRI dotyczącym broni masowego rażenia i dyrektor projektu informacji jądrowej w Federacji Naukowców Amerykańskich (FAS), mówi:

Chiny rozpoczęły znaczną rozbudowę swojego arsenału nuklearnego. Coraz trudniej jest pogodzić tę tendencję z deklarowanym przez Chiny celem posiadania jedynie minimalnej siły nuklearnej potrzebnej do utrzymania bezpieczeństwa narodowego.

Kilka nowych głowic trafiło do innych krajów, w tym Rosji (12), Pakistanu (5), Korei Północnej (5) i Indii (4). Wielka Brytania nie zwiększyła swojego arsenału jądrowego w 2022 r., ale ich zapas wzrośnie w przyszłości, co rząd brytyjski ogłosił jeszcze w 2021 roku (z 225 do 260 głowic). 

Ile jest broni jądrowej na świecie? Niestety, coraz więcej /Fot. SIPRI

Rosja i USA mają prawie 90 proc. światowej broni jądrowej. Oba kraje mają ponad 1000 wycofanych głowic, które są stopniowo demontowane. Z 12 512 głowic na świecie, w tym wycofanych i czekających na demontaż, ok. 3844 znajduje się w uzbrojeniu samolotów. Pełna transparentność sytuacji nie jest obecnie możliwa, gdyż wiele krajów utajniło część informacji w wyniku agresji Władimira Putina na Ukrainę.

Czytaj też: Hiroszima: 73 lata od wybuchu bomby atomowej

Dan Smith, dyrektor SIPRI, wyjaśnia, że sytuacja jest poważna:

W tym okresie dużych napięć geopolitycznych i braku zaufania, z zamkniętymi lub ledwo działającymi kanałami komunikacji między rywalami uzbrojonymi w broń nuklearną, ryzyko błędnej kalkulacji, nieporozumienia lub wypadku jest niedopuszczalnie wysokie. Istnieje pilna potrzeba przywrócenia dyplomacji nuklearnej i wzmocnienia międzynarodowej kontroli broni jądrowej.

Najnowsza edycja raportu SIPRI ujawnia ciągłe pogarszanie się globalnego bezpieczeństwa w trakcie ubiegłego roku. Skutki wojny w Ukrainie widoczne są niemal w każdym aspekcie omawianym w 54. edycji raportu, jednak nie był to jedyny poważny konflikt toczony w 2022 r. Ostre napięcia geopolityczne, nieufność i podziały narastały na długo przed rosyjską inwazją na pełną skalę.

Marcin PowęskaM
Napisane przez

Marcin Powęska

Biolog, dziennikarz popularnonaukowy, redaktor naukowy Międzynarodowego Centrum Badań Oka (ICTER). Autor blisko 10 000 tekstów popularnonaukowych w portalu Interia, ponad 50 publikacji w papierowych wydaniach magazynów "Focus", "Wiedza i Życie" i "Świat Wiedzy". Obecnie pisze także na łamach OKO.press.