Schabowy, a może pizza? Raport Pyszne.pl pokazuje, co królowało w 2022 roku na polskich stołach

Radport Food Trendów Pyszne.pl, który powstał we współpracy z agencją WGSN, wskazuje na pięciu trendów zauważalnych obecnie w polskiej gastronomii.
Schabowy, a może pizza? Raport Pyszne.pl pokazuje, co królowało w 2022 roku na polskich stołach

Poza samymi preferencjami kulinarnymi naszych rodaków, z udostępnionych informacji możemy wyciągnąć wnioski na temat trendów kształtujących rynek gastronomii w naszym kraju. Łącznie autorzy wzięli pod uwagę ponad 3,5 milionów aktywnych użytkowników serwisu Pyszne.pl. Swój udział w tworzeniu raportu miała również agencja Insight Lab oraz ekspertki w postaci Barbary Stareckiej i Małgorzaty Minty.

Czytaj też: Twój pies robi maślane oczy? Zignoruj to – dla jego dobra

Jedną z zauważalnych zmian jest wzrost popularności wszelkiego rodzaju przekąsek, przy czym średnio 30% Polaków zamawia je z dostawą do domu. Zaskakująco pozytywny okazuje się również fakt, że średnio 43% ankietowanych wykorzystuje resztki zamówionego jedzenia do przygotowania kolejnych posiłków. 41% uczestników badania sprawdza czy zamówione danie zostało sporządzone z wykorzystaniem lokalnych produktów.

Podobny procent przyznaje się do dokonywania kulinarnych wyborów nie na podstawie składników, lecz zdjęć potrawy. Sporą popularnością cieszą się tradycyjne dania, choć w tym przypadku mamy skłonność do przyrządzania ich poza okresami świątecznymi. Przyznaje się do tego 46% respondentów.

Raport Pyszne.pl pokazuje, że największą popularnością cieszą się burgery, pizze i kebaby

Przed nami jednak najważniejszy aspekt. Co Polacy zamawiają najczęściej? Jak się okazuje, z najwyższego stopnia podium została zrzucona pizza, a jej miejsce zajął burger. Na trzecim miejscu uplasował się natomiast kebab. Generalnie rzecz biorąc, kuchnia arabska zyskała w ostatnim czasie na popularności. Podobny trend dotyczy kulinariów wywodzących się z Grecji oraz Indii.

Czytaj też: Ile wody powinniśmy pić każdego dnia?

31% Polaków regularnie zamawia dania bezmięsne, podczas gdy 17% decyduje się na pozycje wegetariańskie i wegańskie. Króluje pizza margherita, sałatka grecka i wegetariańskie sushi. Niestety, zauważalny jest wzrost cen. Wystarczy wspomnieć, że o ile w ubiegłym roku średni koszt pizzy w restauracjach w kraju nad Wisłą wynosił 33 złote, tak w 2022 wzrósł on do 39 złotych. Przeciętny mieszkaniec Poznania wydaje na pizzę 34 złote, lecz w stolicy wiąże się z to ze średnim wydatkiem rzędu 42 złotych.