Ta broń zestrzeli drony jak kaczki. LIDS wykryje nawet 30 obiektów

Nowa kombinacja radaru KuRFS i efektora Coyote armii amerykańskiej o nazwie LIDS jest w stanie wykryć i pokonać do 30 bezzałogowych statków powietrznych jednocześnie. Wrogie drony będą po prostu spadać jak rażone piorunem.
System LIDS podczas każdych kolejnych testów zaskakuje /Fot. Raytheon

System LIDS podczas każdych kolejnych testów zaskakuje /Fot. Raytheon

LIDS (Low, slow, small, unmanned aircraft Integrated Defeat System) to nowy system do zwalczania bezzałogowych systemów powietrznych (UAS). W październiku 2022 r. firma Raytheon dostała kontrakt na wstępne wyposażenie dwóch dywizji armii w czujnik częstotliwości radiowej w paśmie Ku do wykrywania zagrożeń w zakresie 360o oraz system Coyote do skutecznego ich zwalczania. W 2023 r. zamówiono dodatkową liczbę stacjonarnych i mobilnych systemów dla dalszego wspierania armii. Następnie podpisano trzeci kontrakt, mający na celu wyposażenie trzeciej dywizji armii. LIDS jest lepszy niż się tego spodziewano!

Czym jest LIDS?

LIDS można wdrożyć jako platformy mobilne lub stacjonarne z możliwością przenoszenia. System może zapewniać zarówno stacjonarną obsługę instalacji, zasobu lub lokalizacji, jak i przenośną konfigurację zapewniającą elastyczność wdrażania.

Czytaj też: Były szef Google’a tajnym konsultantem armii. Będzie odpowiadał za drony nowej generacji

Bill Darnè, dyrektor ds. możliwości zwalczania UAS w firmie Raytheon, mówi:

Istnieją różne rodzaje konfiguracji przeciw UAS, ale LIDS jest najbardziej niezawodny pod każdym względem, od wykrywania, przez śledzenie i identyfikację, po niszczenie. To zaleta, jaką Coyote i KuRFS wnoszą do konfiguracji LIDS. Został rygorystycznie przetestowany, wdrożony i spełnił swoje zadanie.

LIDS składa się z dwóch komponentów. Radar KuRFS jest tak dokładny, że wykrywa pocisk kal. 9 mm i ma niewiele fałszywych alarmów. Oferuje on elastyczność opcji rozmieszczenia stacjonarnego (KuRFS) i mobilnego (Ku720), pozwalając na rozróżnianie rzeczywistych celów od szumu. Efektor Coyote może zestrzelić drony z większej odległości i na większych wysokościach niż inne systemy. Są przy tym niedrogie; dlatego przeciwdziałanie zagrożeniom UAS w ten sposób jest opłacalne.

Przeprowadzono tysiące godzin testów LIDS. Personel ponownie zebrał się na poligonie Yuma Proving Ground w Arizonie latem 2023 r. i wyniki systemu były ponownie znakomite. KuRFS zdał test warunków skrajnych, skutecznie wykrywając i śledząc złożony rój ponad 30 UAS, a Coyote zniwelował kilka celów, zarówno pojedynczych, jak i rojów. Testy potwierdziły, że oprogramowanie wprowadzone w obu systemach w celu optymalizacji możliwości i wydajności przyjęło się.

Bill Darnè dodaje:

Podczas mojego pobytu w Iraku otrzymaliśmy znaczną liczbę fałszywych ostrzeżeń, które miały złe, niezamierzone konsekwencje dla naszej misji. Teraz dokładność radaru KuRFS i jego zdolność do odróżniania rzeczywistych zagrożeń od bałaganu lub obiektów biologicznych daje nam ogromną przewagę nad tym, co mieliśmy w przeszłości.

Niezmiennie pomyślne działanie Coyote i KuRFS podczas tych testów dowodzi, że LIDS zapewnia żołnierzom na całym świecie przewagę konkurencyjną. Istnieje duże międzynarodowe zainteresowanie LIDS, a kilkanaście krajów zgłosiło się po ten innowacyjny system. Kolejny test odbędzie się jeszcze w tym roku i wszyscy spodziewają się, że LIDS znowu pokaże się z jak najlepszej strony.