Reality show w kosmosie. “Space Hero” powstanie we współpracy z NASA

Marzy Ci się kosmos i dobrze radzisz sobie przed kamerą? W takim razie masz to, czego potrzeba, by zostać nowym “Space Hero” (kosmiczny bohater – tłum. red.), czyli zwycięzcą nowego reality show, które powstanie dzięki wsparciu komercyjnej firmy lotów kosmicznych Axiom Space i na podstawie umowy Space Act Agreement podpisanej w poniedziałek z NASA.
Reality show w kosmosie. “Space Hero” powstanie we współpracy z NASA

Zmiana w prawie kosmicznym

“Space Hero” ma zapisać się na kartach historii jako  “pierwszy na świecie globalny konkurs, który ma na celu wysłanie cywilnej osoby w kosmos na wartą 55 milionów dolarów 10-dniową wycieczkę na Międzynarodową Stację Kosmiczną” – głosi oficjalne oświadczenie pomysłodawców. Start programu wyznaczono na 2023 rok.

Jak powiedział rzecznik NASA, szczegółowa koncepcja tego telewizyjnego konkursu jest jeszcze w powijakach, ponieważ aktualne ustalenia nie upoważniają prywatnych astronautów do odbycia misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Aktualna umowa została zawarta “w celu ułatwienia wstępnej współpracy i wymiany informacji między NASA a “Space Hero” – dodano. Rzecznik prasowy wyjaśnił również, że producenci programu skłonią firmę Axiom do złożenia w NASA wniosku o zgodę na prywatną misję kosmiczną dopiero gdy proces oceny wykonalności projektu zakończy się pomyślnie.

“Każda decyzja o dłuższym partnerstwie – poza tym wstępnym studium wykonalności, które objęto odpowiednią umową – będzie wymagała dodatkowej umowy lub umów aż do czasu zatwierdzenia koncepcji, dystrybucji i finansowania projektu. Zatwierdzona przez NASA prywatna misja astronautyczna i związane z nią działania komercyjne będą prowadzone jako część oddzielnej, przyszłej umowy między NASA a prywatnym dostawcą kosmicznej misji” – wyjaśnił współpracę między NASA a Axiom przedstawiciel agencji.

“Naszą misją jest równość”

Nadzieje związane z nowym show są bardzo duże, a jego pomysłodawcy postawili sobie bardzo ambitny cel – w ciągu 30 lat zamierzają nakręcić aż 15 sezonów programu “Space Hero”, zabierając zawodników na Księżyc, Marsa i tak daleko, jak pozwolą na to kosmiczne innowacje technologiczne.

Idealni kandydaci do programu? Zgodnie z oświadczeniem, powinni mieć ukończone 18 lat i biegle posługiwać się językiem angielskim.

“Naszą misją jest równość. Zachęcamy kobiety i mężczyzn z całego świata do zgłaszania się, by zostać “Space Hero” 

– powiedziała współzałożycielka serii, Deborah Sass. “Ten konkurs to bezpieczne środowisko dla wszystkich – niech płeć nie będzie przeszkodą”.

Do tej pory tylko 566 osób odbyło podróż w kosmos, a sześćdziesiąt pięć z nich, czyli około 11,5 procent, stanowiły kobiety. NASA niedawno ogłosiła, że umieści “pierwszą kobietę i następnego mężczyznę” na Księżycu do 2024 roku. Pomimo prawie 60 lat lotów kosmicznych, kobiety wciąż znajdują się na terytorium “pierwszych”.

“Space Hero” to nie pierwszy program tego typu. Wpisuje się on w nowy trend kosmicznych konkursów, w tym m.in. nadchodzącej misji “Inspiration4”, w której czworo astronautów-amatorów wystartuje na okołoziemską orbitę na pokładzie statku kosmicznego SpaceX Crew Dragon.

 

Więcej:astronauci