Recenzje

Recenzje

Polecane książki. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi recenzjami.

ODNALEŹĆ SWÓJ KIERUNEK

Znany polarnik, zdobywca obu biegunów, dzieli się w tej książce swoim doświadczeniem podróżniczym. Nie jest to jednak jeszcze jedna historia o tym, jak wspaniale jest zwiedzać świat i poznawać obce kultury; to raczej niezwykle głęboka i poruszająca opowieść o podróży w głąb samego siebie. „Mamy w sobie cały wachlarz możliwości, spotykamy się z różnymi wzorami, które prowadzą nas w różne strony. Jak odnaleźć najwłaściwszy kierunek, trafić na swoją Północ, odkryć ją tak, jak zrobiłem to ja?” – pyta Kamiński. W krótkich rozdziałach opowiada o tym, jak znaleźć cel, jak ustalić, czego tak naprawdę się chce, jak sobie uświadomić, co jest dla nas największą wartością, jak radzić sobie z trudnościami i zniechęceniem. Autor nie szczędzi historii ze swoich wypraw i intymnych zwierzeń dotyczących świata własnych wartości. Każdy rozdział kończy się ćwiczeniem – pytaniami do czytelnika. Inspirująca i motywująca lektura.

Marek Kamiński, „Wyprawa”, Instytut Marka Kamińskiego, Gdańsk 2011

DOSTROJENIE CIAŁA I UMYSŁU

Zamiast freudowskiej trójcy id, ego i superego autorzy stosują do opisania procesów psychologicznych termin „układ tożsamości”. To program, który włącza się w umyśle, odcinając nas od doznań zmysłowych i uniemożliwiając klarowne myślenie. Układ tożsamości sprawia, że w sytuacjach „podbramkowych” nasze ciało napina się lub drętwieje, a umysł zapychają negatywne wyobrażenia. W efekcie nie osiągamy tego, do czego dążymy. Blockowie od lat prowadzą warsztaty, których celem jest nauczenie, jak wprowadzać układ tożsamości w stan spoczynku. Pracują z osobami zmagającymi się z bólem, gniewem, nadwagą i stresem. Czytelnikom proponują dziesięciodniowy plan pracy z własnym układem tożsamości, poprzedzony wykładem wyjaśniającym podstawy tej metody w sposób prosty, z wieloma przykładami i historiami osób, z którymi Blockowie pracowali.

Stanley Block, Carolyn Bryant Block „Powrót do zmysłów”, Czarna Owca, Warszawa 2011

JAK PRZEDSIĘBIORCA Z PRZEDSIĘBIORCĄ

„Jestem przekonany, że za dwadzieścia lat wielu zamożnych przedsiębiorców powie, iż źródłem ich pierwszych inspiracji i późniejszego sukcesu biznesowego była lektura tej właśnie książki” – napisał Wiesław Rozłucki, pierwszy prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. I trudno o lepszą recenzję i rekomendację. Leszek Czarnecki od lat znajduje się w czołówce listy „100 najbogatszych Polaków” tygodnika „Wprost”. Sześć spółek, które współtworzył, jest dziś notowanych na GPW. „Financial Times” uznał go za wschodzącą gwiazdę europejskiego biznesu, a „Wall Street Journal” za jednego z najlepszych menedżerów w Europie Środkowej. Od takich ludzi warto się uczyć. Czarnecki dzieli się z czytelnikami biznesowym doświadczeniem, pisze o tym, jak stworzyć i rozwijać firmę, jak zarządzać ludźmi i własnym stresem, jak sobie radzić w kryzysie. Opisuje swoją karierę i analizuje 20 innych zakończonych sukcesem polskich historii biznesowych.

Leszek Czarnecki, „Biznes po prostu”, Studio Emka, Warszawa 2011

SZEŚĆ KROKÓW DO ZWYCIĘSTWA

Michael V. Pantalon, psycholog z Yale University, całe zawodowe życie poświęcił poszukiwaniu sposobów na to, jak sprawić, by ludziom chciało się chcieć, czyli jak ich motywować do działania. Efektem wielu lat jego pracy jest metoda nazwana Motywacją Błyskawiczną. Powstała w odpowiedzi na potrzeby lekarzy pogotowia, którzy chcieli szybko wpływać na pacjentów pojawiających się u nich z powodu wypadków i urazów, do jakich dochodziło na skutek choroby alkoholowej. A mówiąc wprost: w mniej więcej siedem minut chcieli przekonać zamroczonych alkoholem ludzi do tego, że potrzebują pomocy, i sprawić, by po tę pomoc sięgnęli. Pantalon stworzył listę sześciu pytań pozwalających wywierać natychmiastowy wpływ. Efekt? Lekarzom pogotowia udało się zmniejszyć spożycie alkoholu u pacjentów niemal o 50 proc. Książka stanowi jasny i praktyczny wykład tej metody, której skuteczność do tej pory potwierdziło ponad 100 badań naukowych.

Michael V. Pantalon, „Błyskawiczne wywieranie wpływu”, GWP, Gdańsk 2011

NA CUD CZEKA SIĘ 21 DNI

Program Osobistej Efektywności Kerry’ego Gleesona to jedno z najbardziej popularnych na świecie narzędzi ułatwiających menedżerom upor z ądkowa n ie pr ac y i zwiększenie skuteczności. Gleeson radzi, jak nie ugrzęznąć w nawale obowiązków i nie utonąć w powodzi e-maili. Jego pods tawowa zasada brzmi: zrób to, co masz do zrobienia, od razu: albo sam, albo przekaż zadanie innej osobie. Gleeson jest również wielkim piewcą rutyny; wiele obowiązków mniej boli, jeśli zaczniemy je traktować jak mycie zębów i będziemy wypełniać automatycznie. Zdaniem autora, wystarczy 21 dni, by wyrobić w sobie nowy nawyk. Przez ten cały czas należy powtarzać wybraną czynność codziennie – jeśli przerwiemy cykl, zaczynamy od nowa. Poza tym w książce jest wiele porad dotyczących życia zawodowego: organizowania skutecznych zebrań, planowania pracy, monitorowania jej przebiegu i wreszcie naprawiania błędów.

Kerry Gleeson, „Zrób to od razu”, Rebis, Poznań 2011

ZASADA PRZYJEMNOŚCI

Miliony ludzi na świecie w imię zdrowia poddają się nieustannie torturom: głodzą się; jedzą i piją rzeczy pozbawione smaku; zaciskając zęby, pocą się na siłowniach. Tymczasem, jak zauważają autorzy tej książki, wiele osób tryskających zdrowiem i pełnych sił witalnych wcale nie przejmuje się tak bardzo zasadami „zdrowego życia”. Solą, słodzą i popijają czerwone wino, a aktywność fizyczną ograniczają – jak mawiał Mark Twain – do noszenia trumien na pogrzebach swych wysportowanych przyjaciół . W czym zatem tkwi ich sekret? Zdaniem Ornsteina i Sobela najzdrowsi z nas to „ludzie lubiący przyjemności, poszukujący przyjemności i stwarzający sobie okazje do przyjemności”. Autorzy nie negują zaleceń lekarzy i dietetyków, raczej starają się je uzupełnić o nadr zędną zasadę sprzyjającą dobrej kondycji: właśnie zasadę przyjemności. W końcu natura wyposażyła nas w zdolność odczuwania przyjemności, by umożliwić nam przetrwanie.

Robert Ornstein, David Sobel, „Zdrowe grzechy”, Czarna Owca, Warszawa 2011