“Anielski” rekin u wybrzeży Kalifornii. Pierwsze takie nagranie w historii

Materiał filmowy nakręcony z drona u wybrzeży południowej Kalifornii jest pierwszym w historii, na którym widać nowo narodzonego żarłacza białego na wolności. To wyjątkowe nagranie może pomóc rozwiązać wiele zagadek tych rekinów, które są znane ze swoich ataków na ludzi.
Nowo narodzony żarłacz biały u wybrzeży Kalifornii /Fot. UCR

Nowo narodzony żarłacz biały u wybrzeży Kalifornii /Fot. UCR

Żarłacz biały o długości 1,5 metra został zauważony 9 lipca 2023 r. w odległości ok. 305 od brzegu w pobliżu Santa Barbara przez twórcę filmów przyrodniczych Carlosa Gaunę i Phillipa Sternesa, doktoranta w na wydziale biologii University of California Riverside podczas kręcenia filmów i zdjęć z powietrza. Skanowali oni ten obszar w poszukiwaniu rekinów i trafili na wyjątkowego osobnika.

Czytaj też: Rekin dokonał zadziwiającej regeneracji. Zdjęcia potwierdzają coś, co wydawało się niemożliwe

Żarłacze białe są szare na górze i białe na dole. Ale rekin dostrzeżony u wybrzeży Kalifornii był cały biały – prawdopodobnie jeszcze pokryty błoną embrionalną złożoną z bogatego w składniki odżywcze “mleka”, które matka wydzielała do macicy przed porodem. Wyciągnięto więc wniosek, że jest to nowo narodzony okaz, co opisano w czasopiśmie Environmental Biology of Fishes.

Rekin nagrany na tym materiale jest pod każdym względem wyjątkowy

Carlos Gauna jest znany w Internecie jako The Malibu Artist. Spędził tysiące godzin, nagrywając rekiny na całym świecie, a jego filmy, na których pływają w pobliżu plażowiczów, mają miliony wyświetleń. To, co zaobserwowali on i Sternes, może pomóc w rozwiązaniu długotrwałej tajemnicy zwyczajów porodowych żarłaczy białych.

Czytaj też: Coś przyciąga rekiny do “strefy mroku”. Nikt nie wie, po co tam podróżują

Carlos Gauna mówi:

Miejsce, w którym rodzą się żarłacze białe, jest jednym ze świętych Graali nauki o rekinach. Nikt nigdy nie był w stanie określić, gdzie się urodziły, ani nie widział żywego nowo narodzonego rekina.

Choć biały nalot, jaki pozostawił rekin, mógł wynikać z choroby skóry, jest to mało prawdopodobne. Ale nawet, gdyby to potwierdzono, byłoby to także wielkie wydarzenie, bo nigdy wcześniej nie zgłoszono takiego stanu u rekinów.

Ten rekin to nie albinos, a nowo narodzony żarłacz biały /Fot. UCR

Carlos Gauna dodaje:

Sfilmowałem trzy bardzo duże rekiny, które kilka dni wcześniej zaszły w ciążę w tym konkretnym miejscu. Tego dnia jeden z nich zanurkował i niedługo potem pojawił się całkowicie biały rekin. Nietrudno wydedukować, skąd pochodzi dziecko.

Samice żarłaczy białych rodzą żywe rekiny. W macicy młode mogą żerować na niezapłodnionych jajach w celu uzyskania białka. Matki zapewniają dodatkowe pożywienie rozwijającym się dzieciom “mlekiem” wydzielanym w macicy. To właśnie prawdopodobnie nim był pokryty pływający u wybrzeży Kalifornii osobnik. Z drugiej strony, żarłacze białe mają zazwyczaj 8-12 młodych na raz, a na nagraniu nie widać pozostałych, co jest zastanawiające.

Istnieje wiele hipotetycznych obszarów, ale pomimo dużego zainteresowania tymi rekinami, nikt nie widział narodzin ani nowo narodzonego żarłacza białego na wolności, co tylko podkreśla wyjątkowość obserwacji. Niektórzy eksperci sugerują, że żarłacze białe rodzą się dalej w morzu, a nie w płytkich wodach, tak blisko brzegu.

Potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić, że wody przybrzeżne Kalifornii są rzeczywiście doskonałym miejscem narodzin żarłaczy białych, a jeśli tak się stanie, konieczne będzie wprowadzenie odpowiednich regulacji, które pozwolą na ochronę tego zagrożonego wyginięciem gatunku.