Niezwykłe rekonstrukcje ujawniają, jak wyglądali ludzie średniowiecza. W czym byli podobni?

Trzy twarze osób żyjących w Szkocji w okresie średniowiecza zostały komputerowo zrekonstruowane w ramach wspólnego projektu brytyjskich naukowców. Wykorzystano w tym celu technikę skanowania 3D oraz inne metody kryminalistyczne. Rekonstrukcji dokonano na podstawie szczątków pochodzących z kilku wykopalisk archeologicznych.
Niezwykłe rekonstrukcje ujawniają, jak wyglądali ludzie średniowiecza. W czym byli podobni?

Badacze z National Museums Scotland, Whithorn Trust i Uniwersytetu Bradford dokonali spektakularnych rekonstrukcji twarzy trzech osób zamieszkujących Szkocję w okresie średniowiecza. O dokonaniu możemy przeczytać w informacji prasowej wydanej przez uniwersytet.

Czytaj też: Ludzkie płody zaczęły rozwijać się znacznie szybciej. Nowe badania wskazują na konkretny moment

Zrekonstruowano twarz młodej kobiety, biskupa z nieco pucołowatą twarzą oraz dorosłego mężczyzny z rozszczepionym podniebieniem. Szczątki tych osób znaleziono podczas wykopalisk wokół Whithorn, w Dumfries i Galloway, które znajdują się na Wyżynie Południowoszkockiej.

To tam odkryto przynajmniej 28 grobów, które pochodzą z okresu XI do XIV wieku. Poza szczątkami ludzkimi znajdowało się bardzo dużo cennych artefaktów, w tym złota i srebrna biżuteria.

Rekonstrukcje trzech twarzy pokazują, jak wyglądali mieszkańcy Szkocji w średniowieczu

Autorem rekonstrukcji jest antropolog dr Christopher Rynn. Korzystając z techniki skanowania 3D oraz metod kryminalistycznych, wykonał bardzo realistyczne obrazy twarzy średniowiecznych ludzi. W zasadzie wizerunki nie odbiegają znacznie od tego, jak dzisiaj wygląda wiele osób.

Najmniej wiadomo o młodej kobiecie (z prawej na rycinie). Dorosły mężczyzna (w lewej na rycinie) natomiast cierpiał na rozszczepienie podniebienia i wargi, co jest doskonale widoczne w rekonstrukcji. Ponieważ jego ciało spoczywało obok biskupów, najpewniej był on również osobą duchowną.

Trzecia postać (w środku na rycinie) to był biskup Walter z Whithorn, który zmarł w 1235 roku. Po analizie jego kości stwierdzono, że jego dieta była bogata w ryby. Rekonstrukcja przedstawia go jako osobę o nieco pełniejszych kształtach i z pucołowatą twarzą.

Czytaj też: Pod ziemią znaleźli przedmioty należące do jeńców wojennych. To tutaj Wehrmacht urządził gigantyczny obóz

Rekonstrukcje zostały również zaprezentowane szerszej publiczności na Festiwalu Książki w Wigtown. Z pewnością przybliżyło to większej licznie ludzi obraz tego, jak wyglądaliśmy przed wiekami w średniowieczu.