Ile razy można wyjść na Mount Everest? Ile razy się chce i ten niezwykły Szerpa to udowadnia

Szerpa Pasang Dawa w ostatnią niedzielę 14 maja wyrównał światowy rekord największej liczby wyjść na Mount Everest. Dorównał on innemu Szerpie Kamiemu Ricie, który do niedawna samotnie stał na szczycie podium w tej kategorii. Ile razy obydwaj mężczyźni zdobywali najwyższą górę świata?
Mount Everest

Mount Everest

Pasang Dawa, 46-letni Szerpa, stanął na szczycie Mount Everestu już po raz 26. Dokonał tego w niedzielę 14 maja i wyrównał tym samym rekord świata, który należy do innego przedstawiciela nepalskiego ludu – Kamiego Rity. O niesamowitym wyczynie donosi agencja Reuters, która cytuje wypowiedź przedstawiciela rządu ds. turystyki, Bigyana Koiralę.

Czytaj też: Jak wysoko mogą urosnąć góry? Sprawdziliśmy, czy Rysy staną się kiedyś drugim Everestem

Jak doskonale wiemy, Szerpowie są ludem, który od wieków zamieszkuje obszar Himalajów. Przedstawiają się oni tylko z imion. Wspinacze korzystają z ich pomocy podczas wspinaczki na wiele szczytów, nie tylko Mount Everest (8848 m n.p.m.), ale również inne ośmiotysięczniki. Bywa, że niektórzy z Szerpów stają na najwyższym szczycie świata niemal co roku. Pasang Dawa pierwszy raz zdobył Mount Everest w 1998 roku. Prawie co roku się na niego wspina, a w latach 2006, 2007, 2013, 2019 i 2022 stawał na szczycie nawet dwukrotnie.

Rekordowy 26. raz wyszedł wraz z zagranicznym klientem z Węgier. Warto dodać, że tym momencie trwa szczyt sezonu turystycznego i najwięcej zagranicznych ekip zmierza na ośmiotysięcznik. Jak podaje agencja, w 2023 roku wydano rekordową liczbę pozwoleń na wspinaczkę na Mount Everest – 467.

Czytaj też: Mount Everest jest domem dla tajemniczego stworzenia. Mamy na to dowody

Od 1953 roku, kiedy Edmund Hillary i Szerpa Tenzing Norgay zdobyli po raz pierwszy najwyższą górę świata, jej szczyt odwiedziło jeszcze 11 tysięcy innych wspinaczy. Spośród nich zginęło około 320 osób.

Szerpowie zdobyli K2 zimą jako pierwsi

Nie można zapomnieć o jeszcze innym wyczynie Szerpów, którzy zasłynęli nie tylko pod Mount Everestem. 16 stycznia 2021 roku drugi najwyższy szczyt – K2 (8611 m n.p.m.) – został zdobyty zimą przez ekipę 10 Nepalczyków, w tym właśnie dziewięciu Szerpów.

Czytaj też: Everest stał się prawdziwym muzeum. W niektóre eksponaty aż trudno uwierzyć

Biorąc pod uwagę, jak wiele międzynarodowych grup wspinaczy (także z Polski) próbowało zimowych podejść na K2, trzeba przyznać, że góra została zdobyta przez ludzi, którzy z pracą na dużych wysokościach mają najwięcej do czynienia, a większość z nich wychowała się w otoczeniu Himalajów. Wiele środowisk uznało ówczesny sukces Szerpów za najbardziej zasłużony.