Rysunek sprzed 50 tysięcy lat pokazuje coś niespodziewanego o ludzkości. Badacze nie kryją zaskoczenia 

Ekspedycja zorganizowana na wyspę Celebes w Indonezji doprowadziła do odnalezienia rekordowo starego przykładu sztuki naskalnej. Odkryty przez jej uczestników rysunek ma według ostatniego datowania około 51 200 lat.
Rysunek sprzed 50 tysięcy lat pokazuje coś niespodziewanego o ludzkości. Badacze nie kryją zaskoczenia 

Arenę działań naukowców stanowiła prowincja Celebes Południowy, gdzie poszukiwali przykładów sztuki naskalnej. W realizacji tego celu przedstawicielom Griffith University pomagali lokalni mieszkańcy. Wysiłki popłaciły, gdyż członkowie zespołu badawczego natknęli się na rysunek prezentujący scenę polowania na dziką świnię. O wnioskach wyciągniętych na podstawie poświęconych mu ekspertyz możemy teraz przeczytać w Nature.

Czytaj też: Otworzyli kapsułę czasu z Wrocławia. Poznaliśmy zawartość tego niesamowitego obiektu

Zaskakuje nie tylko wyjątkowo odległe pochodzenie czasowe tego dzieła. Mówimy bowiem o istotnych dowodach w badaniach poświęconych rozwojowi sztuki tworzonej przez dawnych mieszkańców tych okolic. Nasi odlegli przodkowie, jak widać, nie tylko walczyli o codzienny byt, ale znajdowali też czas na pozostawienie po sobie czegoś z wyższych sfer. Na rysunku sprzed ponad 50 tysięcy lat można dostrzec trzy ludzkie postacie najprawdopodobniej próbujące upolować dziką świnię. 

Rysunek naskalny znaleziony na wyspie Celebes w Indonezji ma około 51 200 lat. Jego autor przedstawił trzy ludzkie postacie oraz dzikie zwierzę, na które prawdopodobnie polowano

Przykład tej indonezyjskiej sztuki pokazuje, że ówcześni ludzie byli w stanie wyobrazić sobie rozbudowane sceny, a następnie odtworzyć ja na skale. Celem było opowiedzenie historii – w tym przypadku przedstawienie polowania na dziką zwierzynę. Tak przynajmniej sugerują naukowcy, choć nie można wykluczyć, iż autor rysunku miał w zamyśle nieco inną koncepcję. 

Czytaj też: Najstarsza mapa świata ukazuje miejsce, którego nie znamy. Ale nie to jest w niej najbardziej przerażające

Badacze nie kryją zachwytu dokonanym odkryciem, gdyż dotychczas znajdowane najstarsze przykłady sztuki narracyjnej zazwyczaj pochodziły z okresu od 14 000 do 11 000 lat temu. Przykład z Celebesu pokazuje, że ta gałąź rozwinęła się zdecydowanie wcześniej. Wydaje się, iż rozwój sztuki był ściśle powiązany z postępem dokonującym się w obrębie grup tworzonych przez ludzi. Coraz silniejsze więzi i lepsza organizacja tych społeczności przekładały się na rozwój innych dziedzin codziennego życia. Wielką niewiadomą pozostaje to, czy populacja zamieszkująca Celebes była pod tym względem wyjątkowa, czy po prostu archeolodzy nie mieli do tej pory szczęścia w poszukiwaniach innych przykładów sztuki naskalnej, które byłyby równie stare.