Rekrutacja specjalistów IT ogromnym wyzwaniem i kosztem. Dlaczego ciężko znaleźć dobrego programistę?

Rozwój technologii w ostatniej dekadzie nieustannie przyspiesza. A odkąd pandemia Covid-19 przenosi kolejne sfery naszego życia do sieci, to przyspieszenie nabrało wręcz zawrotnej prędkości. Wszystko to sprawia, iż rynek IT dostaje zadyszki i zatrudnienie programistów jest coraz trudniejsze i droższe. Przyczyn tego zjawiska jest kilka. Warto je dobrze poznać, by zrozumieć, w czym jest problem. Mamy też dobrą wiadomość – są nowe sposoby jak sobie z tą sytuacją radzić.

Konkurencja, czyli rynek pracownika

Po pierwsze od dłuższego czasu mamy do czynienia z rynkiem pracownika w obszarze IT. Najlepsi specjaliści mogą przebierać w ofertach, średni mają spory wybór a nawet najsłabsi czy początkujący szybko znajdują pracę. Jak temu sprostać? Warto być klientem, u którego programiści i inżynierowie IT będą chcieli pracować. Nawet jeśli nie jesteśmy dużą amerykańską firmą z doliny krzemowej mamy szansę skorzystać z doświadczeń tych podmiotów. Wizja tego co chcemy stworzyć, ciekawy i innowacyjny projekt to mogą być elementy, które ułatwią nam rekrutację specjalistów IT. Pamiętajmy też, by nie zatrudniać ich do naprawy błędów, lub tzw. „posprzątania” po innych. Dobrzy ludzie w tej branży wolą tworzyć coś nowego i od podstaw.

Zarobki to nie wszystko

Wysokie wynagrodzenia to podstawa przy rekrutacji specjalistów z obszaru IT. Są oni dzisiaj jedną z najlepiej opłacanych grup na rynku pracy. Ale firmy prześcigają się w tzw. benefitach pozapłacowych i nie mówimy tutaj o „owocowych czwartkach”. Tym co skutecznie przekonuje programistów do wyboru danego miejsca jest charakter prowadzonego projektu, czy możliwość ciągłego szkolenia się i podnoszenia swoich kwalifikacji. Rozwój w tej branży jest bardzo ważnym czynnikiem, który sprawia, iż najlepsi decydują się na zmianę miejsca. Do tej listy warto dodać takie elementy jak możliwość zdalnego i elastycznego wykonywania pracy i w końcu najlepszej jakości sprzęt udostępniony na co dzień. To niestety z perspektywy pracodawców podnosi koszty rekrutacji i utrzymania takich stanowisk pracy. Organizacja firmy, odpowiednia kultura organizacyjna i tzw. miękkie elementy, które przyciągną najlepszych, są też dużym wyzwaniem dla zarządów i właścicieli przedsiębiorstw.

 

Tych specjalistów będzie potrzeba coraz więcej

O ile sytuacja ogólnie na rynku usług IT jest trudna i rekrutacja  specjalistów jest sporym wyzwaniem, to są tutaj zawody, w których deficyt specjalistów jest już dziś ogromny i będzie rósł. Sprawdźmy więc jakich inżynierów z branży IT brakuje na rynku ? Robotyzacja w przemyśle czy logistyce sprawia, iż rynek IT potrzebuje coraz więcej specjalistów od RPA (Robotic Process Automation), a tych na rynku jest niewielu. Wynika to z faktu,  iż jest to bardzo nowa dziedzina technologii informatycznych. Rośnie też zapotrzebowanie na inżynierów od cyber bezpieczeństwa, czy też potrafiących tworzyć rozwiązania związane z tzw. Internetem rzeczy (tzw. Internet of things).

 
Alternatywa nr 1- body leasing

Potrzeba matką wynalazku, a rynek nie znosi próżni. Body leasing czy też body outsourcing to rozwiązanie wychodzące naprzeciw potrzebom firm zmuszonych szybko zbudować zespół IT w określonym celu. Wystarczy znaleźć firmę oferującą taką usługę, a ona wynajmie do naszego projektu kompletny i dopasowany zespół IT. Jego rekrutacja, utrzymanie i związane z tym koszty są już na barkach wyspecjalizowanej agencji. My określamy tylko: jakiego rodzaju specjalistów, na jak długo i do jakiego projektu szukamy. Nie jest to tanie rozwiązanie. Ale jeśli nie mamy dużego doświadczenia w samodzielnej rekrutacji pracowników IT może zaoszczędzić nam sporo czasu i kosztów. Zresztą rynek usług IT rozwinął szereg różnego rodzaju innych elastycznych modeli rekrutacji i zatrudniania programistów. Warto poszukać wyspecjalizowanych w tym firm, takich jak mindworkers.pl i wybrać rozwiązanie dopasowane do siebie.

Alternatywa nr 2 – kierunek Białoruś

Jak to mówią, myśl lokalnie i działaj globalnie. My moglibyśmy na potrzeby rekrutacji IT odwrócić sens tych słów. Nawet jeśli działasz lokalnie nie znaczy to, iż Twój specjaliści muszą pochodzić z tego samego miast a nawet z tego samego kraju. Zdalne metody pracy pozwalają w obszarze IT świadczyć pracę dla firm w dowolnym miejscu na świecie. A najbliższe Polsce zagłębie usług informatycznych i specjalistów z tego zakresu jest u naszego sąsiada na Białorusi. Co więcej w ostatnim czas rząd realizuje szereg programów, która mają zachęcić ich do przeprowadzenia się do Polski. To tylko jeden z kierunków, ale w rekrutacji w branży IT warto być elastycznym i otwartym na próbowanie nowych dróg i sposobów.
 

Więcej:undefined