Restrospektywna wystawa mistrza komiksy Grzegorza Rosińskiego

Pierwsza w Polsce retrospektywna wystawa prac graficznych i malarskich europejskiego mistrza komiksów, autora legendarnej serii „Thorgal” Grzegorza Rosińskiego nieprzypadkowo odbywa się w Stalowej Woli. Tu bowiem twórca Thorgala spędził okres wczesnego dzieciństwa, a po latach odnowił więzi z miejscem urodzenia.

Wystawa, na którą składa się kilkaset prac oryginalnych, zawiera obszerną i wszechstronną prezentację dorobku artysty, od jego dziecięcych prób i młodzieńczych publikacji, poprzez dojrzałą twórczość, zarówno polską, jak i tę realizowaną dla wydawców zachodnich, aż po najnowsze prace i projekty. Znajduje się na niej bogaty wybór wczesnych dokonań ilustratorskich, projektów okładek do książek i płyt oraz rysunków satyrycznych; osobna prezentacja obejmuje polskie komiksy Rosińskiego, ze szczególnym uwzględnieniem serii o Kapitanie Żbiku i Pilocie śmigłowca oraz innych rysunków publikowanych w magazynach „Relax” i „Alfa”. Nie zabrakło także jego pierwszych komiksów z „okresu belgijskiego”.

Światowy dorobek komiksowy artysty reprezentują plansze komiksowe, projekty postaci oraz okładek jego sztandarowego cyklu Thorgal, a także komiksów o tematyce humorystycznej (Fantastyczny rejs), fantastyczno-naukowej (Yans), fantasy (Szninkiel oraz Skarga Utraconych Ziem) i historyczno-przygodowej (Western oraz Zemsta hrabiego Skarbka).

Mniej znanym obszarem działalności Rosińskiego jest malarstwo. Nie każdy wie, że jest on autorem kilku obrazów historycznych wykonanych na zamówienie królewskiego muzeum historycznego w Belgii. Również na stalowowolskiej wystawie nie zabraknie prezentacji prac malarskich Grzegorza Rosińskiego, w tym płócien o tematyce historycznej.

Zebrane na wystawie prace składają się na wszechstronną prezentację obszernego i różnorodnego dorobku artysty, obejmującą bogate spektrum form i technik: od syntetycznych graficznie rysunków satyrycznych, poprzez ołówkowe szkice i akwarelowe projekty komiksowych postaci i plansz, zróżnicowane stylistycznie ilustracje z książek dla dzieci i młodzieży czy podręczników szkolnych, poprzez utrzymane w różnych stylach i technikach plansze komiksów, aż po efektowne, pełne rozmachu obrazy olejne i okładki komiksowych albumów. Oprócz prezentacji w salach ekspozycyjnych Muzeum, część prac Grzegorza Rosińskiego zostanie pokazana na wystawie plenerowej w formie wielkopowierzchniowych wydruków.

Uzupełnieniem ekspozycji są projekcje wideo, pokazujące artystę przy pracy, a także filmowa relacja z wystawy jego prac w roku 2011 w Paryżu.

Stalowa Wola kilka lat temu odnowiła więzi z Grzegorzem Rosińskim, przyznając mu honorowy tytuł „Ambasadora Stalowej Woli”. Regularnie odbywają się tu komiksowe imprezy o charakterze warsztatowym i rozrywkowym pod hasłem „Miasto Komiksów”.

Wystawie towarzyszy katalog, opracowany przez wybitnego znawcę sztuki komiksu, dra Wojciecha Birka, a zaprojektowany przez Piotra Rosińskiego, syna artysty.

Inaugurację wystawy uatrakcyjni „Sztukobranie z komiksem”, podczas którego Grzegorz Rosiński osobiście poprowadzi otwarte warsztaty plastyczne „komiks session”.

Wystawa w późniejszym czasie będzie prezentowana w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie oraz w Muzeum Narodowym w Kielcach.

 

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

czynne: wtorek 8.00–18.00, środa, czwartek, piątek 8.00–15.00,

sobota, niedziela 16.00-19.00

poniedziałek – nieczynne

www.muzeum.stalowawola.pl