Bez tego nawet najpotężniejsza broń jest nieskuteczna. Oto GhostEye MR

Systemy NASAMS doczekają się wzmocnienia i tak oto zagrożenia przeciwlotnicze staną się mniejszym problemem. Wszystko dzięki GhostEye MR, który to ma ułatwić wykrywanie celów, zanim jakikolwiek pocisk przechwytujący opuści wyrzutnię.
Bez tego nawet najpotężniejsza broń jest nieskuteczna. Oto GhostEye MR

Obok tych radarów nic nie przemknie. Raytheon udowodnił skuteczność Radaru GhostEye

W ramach współpracy z m.in. laboratorium sił powietrznych USA oraz firmą Kongsberg Defence & Aerospace Raytheon z powodzeniem zaprezentował możliwości swojego radaru GhostEye MR na poligonie rakietowym White Sands. To zaawansowany radar średniego zasięgu, który wykorzystuje technologię aktywnej matrycy skanowania elektronicznego (AESA) i azotku galu, aby zapewnić systemom NASAMS jeszcze lepsze możliwości wykrywania. Ten akronim oznacza Norwegian Advanced Surface to Air Missile System, czyli po prostu “zaawansowany norweski system przeciwlotniczy”. Prace nad nim rozpoczęły się w latach 90. ubiegłego wieku, kiedy to norweska firma Kongsberg Defence & Aerospace połączyła siły z amerykańską firmą Raytheon, aby stworzyć system przeciwlotniczy dla Królewskich Norweskich Sił Powietrznych.

Czytaj też: Ta starożytna “boska” broń była zabójcza. Jej tajemnicę zabrano do grobu

Pierwsza generacja NASAMS została wprowadzona do użytku operacyjnego w 1998 roku. Jednak rozwój systemu ciągle postępował i tak też w latach 2000 opracowano ulepszoną wersję NASAMS 2, która weszła do eksploatacji w 2006 roku, a w 2010 roku NASAMS 3, która to trafiła na służbę w 2019 roku. Bez względu na wariant, NASAMS to niezmiennie rozproszony i połączony siecią system obrony przed pociskami rakietowymi ziemia-powietrze średniego i dalekiego zasięgu, który chroni już Australię, Chile, Finlandię, Stany Zjednoczone, Hiszpanię i Litwę. Dzięki ciągłym ulepszeniom ząb czasu aż tak go nie dotknął i za sprawą firmy Raytheon, w najbliższych latach ta kwestia nie ulegnie zmianie.

Czytaj też: Ogromny miecz znaleziony na terenie europejskiego miasta. Właściciel broni był prawdziwym gigantem

Stworzony przez firmę Raytheon radar GhostEye MR przeszedł obszerny test wydajności operacyjnej, dowodząc swoją gotowość do wdrożenia w systemach NASAMS. Radar ten został zaprojektowany po to, aby zapewnić jeszcze wyższe możliwości wykrywania różnych zagrożeń powietrznych (pociski, drony, samoloty) i w bardzo łatwy sposób zintegrować się z istniejącymi już systemami. Potwierdzono to podczas symulowanego scenariusza zagrożenia, kiedy to wszystkie komponenty, a w tym radar, komunikowały się ze sobą, dostarczając szczegółowy obraz sytuacyjny systemowi dowodzenia i kontroli. Miało to kluczowe znaczenie w ocenie zagrożeń i strategii reakcji.

Czytaj też: Nowa chińska broń dosłownie “wyłącza” wrogie czołgi

Jako część rodziny radarów GhostEye firmy Raytheon, zaawansowany radar GhostEye MR rozszerza obszar obronny NASAMS, zapewniając mu większy zasięg i pokrycie wysokości. Na dodatek współdzieli elementy projektowe i funkcjonalne z Dolnym Systemem Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej (LTAMDS), który obecnie jest tworzony dla Armii Stanów Zjednoczonych, co dodatkowo podkreśla jego strategiczne znaczenie we współczesnych rozwiązaniach obrony powietrznej.