4 kultury, 4 podejścia do komunikacji. Jak pracować w międzynarodowym zespole

Czasem liczy się small talk, czasem narzekanie to jeden z grzechów głównych. Zobacz co się liczy w komunikacji biznesowej w różnych krajach.

Wielka Brytania

Dyplomacja i poprawność polityczna to w tym kraju podstawa. Brytyjczycy nie chcą nikogo obrazić ani postawić w niezręcznej sytuacji, więc często mówią nie wprost, dyplomatycznie i ogólnikowo.

Popracuj nad small talkiem. Każde spotkanie zacznij od krótkiej rozmowy na błahy temat, jak pogoda albo podróż. Ale nie wchodź za bardzo w szczegóły, bo narazisz się na niezrozumienie. Na pytanie, jaka jest pogoda w Polsce, odpowiedz, że dobra albo zła, ale powstrzymaj się przed długą opowieścią
o tym, że szukałeś kaloszy i jaki masz parasol. Small talk to tylko konwersacyjny lodołamacz.

Prywatność jest wysoko w cenie. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka Anglicy wydają się otwarci, tak naprawdę nie chcą nikogo wpuszczać głębiej. Ich osobiste życie to nie twoja sprawa.

Niemcy

Ryzyko przychodzi trudno, więc podejmowanie decyzji to długi proces. Każdy punkt twojego dokumentu będzie dokładnie przeanalizowany i sprawdzony. Procedury i formalności są mile widziane. Spodziewaj się, że spotkania odbywać się będą wedle ustalonego planu i nie będzie miejsca na improwizacje.
Podczas negocjacji Niemcy są otwarci i mówią wprost. Nie owijają w bawełnę, nie musisz więc czytać między wierszami.

Brazylia

Relacje to twój skarb. Brazylijczycy mówią dużo o sobie i często nawiązują przyjaźnie w pracy. Tego samego oczekują od innych. Brazylijczycy mówią dużo, gestykulują i często się dotykają, na przykład
klepią po plecach. Nie odwracaj wzroku, bo możesz zostać odebrany jako nieszczery albo dziwny.

Dobry kontakt wzrokowy jest ważny. Punktualność oznacza, że możesz się spóźnić 20–30 minut. Przerywanie komuś w połowie zdania jest normą. Nie obrażaj się, tylko naucz się wtrącać.

Chiny

Guanxi, czyli relacje, są niezwykle ważne. Sprawy załatwia się tutaj przez sieć kontaktów i znajomości, którą trzeba kultywować. Najbliższy krąg rodziny i znajomych jest najważniejszy.

Mianzi, czyli zachowaj twarz. Nie krytykuj nikogo otwarcie ani zanadto nie chwal. Bądź stonowany. Li znaczy harmonia. Na powierzchni zawsze musisz zachować spokój. Nie krzycz, nie emocjonuj się, nie bądź zbyt wylewny ani gadatliwy.

Punktualność jest w cenie. Nie spóźniaj się, a najlepiej przyjdź na spotkanie kilka minut wcześniej.

 

Tekst: Maja Gawroska

Warto sprawdzić

Wczytuję wpisy...