Już 100 robotów chirurgicznych Versius na całym świecie – coraz więcej w Polsce

Na świecie zainstalowano już 100 systemów chirurgicznych Versius. Od 2019 r. na świecie przeprowadzono ponad 5000 zabiegów w asyście robota stworzonego przez firmę CMR Surgical. Ważnym rynkiem dla tego typu maszyn jest także Polska.
Robot chirurgiczny Versius /Fot. CMR Surgical

Robot chirurgiczny Versius /Fot. CMR Surgical

System Versius po raz pierwszy wprowadzono na rynek w 2019 roku w celu rozpowszechnienia i zapewnienia większej przystępności cenowej robotów chirurgicznych na całym świecie – tak, aby mogło skorzystać z nich jak najwięcej pacjentów.

Do ostatnich instalacji w Europie należą wiodący na świecie ośrodek badań nad nowotworami Institut Curie we Francji oraz szpital ASST Santi Paolo e Carlo w Mediolanie. Natomiast w Wielkiej Brytanii walijska publiczna służba zdrowia NHS Wales zakupiła cztery systemy w ramach pionierskiego, krajowego programu robotyki chirurgicznej. Po uzyskaniu zgody regulatora w Brazylii CMR pozyskała klientów również w tym kraju. Niedawno do grona użytkowników systemu dołączyły także wiodące placówki w Indiach, w tym Zen Hospital w Mumbaju i GEM Hospital w Coimbatore.

System Versius /Fot. CMR Surgical

Aleksandra Diyon, która niedawno objęła funkcję Dyrektora Generalnego na Europę Wschodnią, mówi:

Polska jest krajem bardzo otwartym na innowacje – co potwierdza poziom rozwoju obserwowany w branży technologii finansowych czy digitalizacji administracji publicznej. A cyfryzacja opieki zdrowotnej będzie tylko przyspieszać. Versius swoją popularność wśród szpitali zyskał przede wszystkim dzięki niewielkiej, modułowej konstrukcji, która umożliwia maksymalne wykorzystanie jego potencjału. Z niecierpliwością czekam na rozpoczęcie współpracy z zespołem, z którym wspólnie nawiązywać będziemy kolejne partnerstwa w Polsce i całym regionie.

Światowy rynek robotyki chirurgicznej jest coraz większy – jego obecna wartość wynosi ok. 6 mld dolarów. Versius jest na ten moment jedynym kompaktowym, przenośnym i modułowym robotem chirurgicznym dostępnym na rynku i stanowi atrakcyjne rozwiązanie dla klientów wdrażających programy robotyki chirurgicznej.

Czytaj też: Tworzą 100 mikrorobotów na minutę. Po co umieszczać je wewnątrz ludzkiego organizmu?

Pierwszy system Versius został wdrożony w 2021 r. w łódzkim szpitalu Salve Medica. Teraz robot CMR Surgical jest już dostępny w 12 publicznych i prywatnych szpitalach w naszym kraju. Nie powinno to nikogo dziwić, bo szacuje się, że rynek robotyki chirurgicznej w Polsce do 2026 r. osiągnie wartość około 680 mln zł. Do tego czasu w polskich placówkach medycznych powinno być łącznie ok. 50 systemów robotycznych Versius.

Instrumenty robota Versius /Fot. CMR Surgical

System Versius został wykorzystany do tej pory do przeprowadzenia ponad 5000 procedur, w ramach 128 rodzajów zabiegów ze specjalizacji obejmujących ginekologię, proktologię, torakochirurgię, chirurgię ogólną oraz urologię. Kilka z nich odbyło się także w Polsce, m.in. w szpitalu Urovita w Chorzowie czy w Klinice Chirurgii Onkologicznej SPSK1 w Lublinie.