Robot-pająk

Naukowcy z amerykańskiej organizacji non profit SRI International stworzyli niezwykłego robota – porusza się on po powierzchniach pionowych sprawnie niczym pająk, wykorzystując w tym celu zjawisko przyciągania elektrostatycznego.

 Robot trzyma się powierzchni pionowych, wykorzystując klasyczne siły przyciągania elektrostatycznego. Testy wykazały, że wspina się on po ścianie niezależnie od jej struktury – sprawnie porusza się zarówno na szkle, jak i na metalu, drewnie czy betonie. Nawet kurz czy inne zanieczyszczenia nie stanowią dla niego żadnej przeszkody.
Stworzone przez techników z SRI wielofunkcyjne urządzenie znajdzie zastosowanie zarówno w sferze bezpieczeństwa publicznego, jak i w operacjach wojennych. Przyda się również podczas akcji ratowniczych czy katastrof żywiołowych, a także w celu okresowej kontroli różnych konstrukcji technicznych. Robot waży niewiele, porusza się dość szybko (ok. 25 cm na sekundę). Posiada kilka trybów chodzenia do wyboru, przy czym wyłączenie pola elektrostatycznego powoduje automatyczne oczyszczanie powierzchni robota. Działanie robota nie wywiera również żadnego szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Oprócz tego urządzenie pobiera minimalną ilość energii – zaledwie 20 µW na każdy niuton wagi robota.
Konstruktorzy dodają, że niedługo robot ten będzie orientował się w przestrzeni za pomocą nawigatora GPS. Na razie jest on zdalnie sterowany za pomocą pilota. Nowość została niedawno zaprezentowana w Pasadenie (Kalifornia) na Międzynarodowej Konferencji Robotyki i Automatyki. JSL
źródło: www.sri.com