Robot załaduje zmywarkę

Borys – robot, który potrafi wykonywać finezyjne ruchy został zaprezentowany podczas Brytyjskiego Festiwalu Nauki w Birmingham.

Borys jest duży, silny, ambitny. A ponadto? Posiada gigantyczne niebieskie ramiona i duże, delikatne dłonie, które pozwalają mu wykonywać bardzo precyzyjne ruchy. Borys jest jednym z pierwszych robotów zdolnych do inteligentnego manipulowania przedmiotami za pomocą humanoidalnych dłoni. Potrafi układać naczynia, co zdaniem wynalazcy, jest dla maszyny nie lada wyczynem.

“Borys potrafi załadować zmywarkę. I nie chodzi o że sądzę, jakoby takie roboty były ekonomiczne czy konieczne dla naszego życia akurat teraz. Borys potrafi wykonywać bardzo wiele skomplikowanych czynności manualnych” – mówi prof. Jeremy Wyatt.

Boris “widzi” obiekty dzięki czujnikom, które umieszczono na jego twarzy i nadgarstkach. W 10 sekund oblicza na tysiąc możliwych sposobów, w jaki sposób może ująć przedmiot i planuje ścieżkę jego ruchu, unikając przeszkód.

“Borys nie jest zaprogramowany do podnoszenia, ale do tego, by dowiedzieć się, jak można coś podnieść” – wyjaśnia profesor Wyatt.

Borys zaprezentował swoje umiejętności publicznie po raz pierwszy przed publicznością na festiwalu w Birmingham. Naukowcy pokazali, jak delikatnymi palcami chwyta naczynia, precyzyjnie je przesuwaja i umieszcza w wyznaczonym miejscu.

Wynalazca profesor Jeremy Wyatt podkreśla, że robot nie tylko podnosi i układa przedmioty, ale też sam uczy się, jak to robić. Borys musi jeszcze trochę poeksperymentować, ale prawdopodobnie w przyszłym roku załaduje naczynia do zmywarki już samodzielnie.