Robot zastąpi niewidomych

Nowy robot imituje doświadczenie wizualne niewidomego człowieka, któremu wszczepiono sztuczną siatkówkę.

Jak informują naukowcy z Caltech Institute, którzy nazwali swojego mobilnego robota CYCLOPS, zdalnie sterowany robot z napędem na cztery koła jest pierwszym urządzeniem modelującym sposób, w jaki niewidomi z wszczepionymi implantami widzą świat. Impulsem dla skonstruowania takiego robota były ograniczone możliwości testowania takiego rodzaju protez w celu ich doskonalenia. Jednym ze sposobów badań jest wszczepienie sztucznej siatkówki bezpośrednio do gałki ocznej niewidomego oraz obserwacja, co będzie dalej. Takich pacjentów jest zaledwie kilku na świecie, co utrudnia prace badawcze, choć pomimo wszelkich trudności są one prowadzone.

Kolejnym wariantem jest przejściowe „pogorszenie” wzroku zdrowych ludzi. Wariant ten jest również dość często wykorzystywany. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie, gdyż mózg widzącego człowieka może w różny sposób „dostrajać” jakość widzianego obrazu w sposobami. Dzięki takim mechanizmom większość ludzi jest w stanie rozpoznawać przedmioty na przykład przez mgłę, dym lub w przyciemnionym świetle.

Jakiej minimalnej ilości pikseli w polu widzenia maszyny wystarczy do tego, aby CYCLOPS rozpoznał przeszkodę i ją objechał? Można przyjąć, że taka sama ilość pikseli będzie minimalnym progiem również dla niewidomego z protezą siatkówki.

Za pomocą CYCLOPS wyposażonego w specjalnie zainstalowaną kamerę i umieszczonego w nieznanym dla niego miejscu, można modelować wzrok niewidomego, ustawiając parametry tego, jak maszyna widzi, zastępując pacjenta z protezą siatkówki. Od tej pory naukowcy będą mogli przeprowadzać wiele nowych doświadczeń bez udziału niewidomych.

Według naukowców roboty CYCLOPS, wyposażone w zdolność opracowywania obrazów w trybie czasu realnego, w autonomiczne systemy nawigacji i bezprzewodowy dostęp do Internetu, staną się w przyszłości idealną platformą do badań nad systemami sztucznego wzroku. JSL

źródło: media.caltech.edu