Roboty-meduzy w wodzie i w powietrzu

Niemiecka firma Festo skonstruowała dwa rodzaje niewielkich robotów, które mogą samodzielnie pływać w wodzie i latać w powietrzu. Ich autorzy twierdzą, że roboty takie będą miały szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach nauki i techniki.

Podwodny robot (AquaJelly) to sztuczna samosterująca meduza, skladająca się z translucentnej półkuli i ośmiu elastycznych odnóg. W centralnej części AquaJelly znajduje się wodoszczelny korpus, który skrywa w swoim wnętrzu m.in. centralny napęd elektryczny, akumulatory litowo-jonowo-polimerowe, oraz serwomotory do tarczy sterującej. Zdalnie sterowany robot powietrzny (AirJelly) lata dzięki komorze powietrznej wypełnionej helem. Jedynym źródłem zasilania AirJelly są dwa akumulatory litowo-jonowo-polimerowe, do których podłączony jest centralny napęd elektryczny. Jednakże najciekawszym elementem konstrukcji obu robotów są odnóża, które pracują dzięki napędowi elektrycznemu i wykonują płynne ruchy, z dużą dokładnością naśladujące naturę.
Centralny napęd elektryczny połączony z inteligentną mechaniką i elektroniką to innowacyjne zastosowania w tego typu robotach. AquaJelly mogą z dokładnością do kilku milimetrów określić głębokość, na jakiej się znajdują. Meduzy same wiedzą, kiedy i w jaki sposób naładować akumulator, znajdując urządzenie ładujące i samodzielnie się do niego podłączając. AquaJelly jest wyposażony w dwa kanały łączności. Na powierzchni zbiornika wodnego umieszczone jest cyfrowe radio oparte na technologii ZigBee, a pod wodą robot korzysta z łączności optycznej. Każdy robot wyposażony jest bowiem w jedenaście diod podczerwieni i w zestaw fotoczujników. Inteligentny, „stadny” robot AquaJelly jest w stanie wykrywać obecność innych robotów tego rodzaju w odległości do 80 cm, a w razie potrzeby włącza program chroniący przed zderzeniami. AirJelly jest natomiast robotem zdalnie sterowanym. Jak zapewniają konstruktorzy, jest to pierwszy na świecie balon z tzw. napędem perystaltycznym.
Modele robotów zostały stworzone w ramach wieloletniego projektu Bionic Learning Network. Celem tego projektu jest poszukiwanie ekologicznych rozwiązań w dziedzinie energetyki drogą obserwacji procesów naturalnych zachodzących w przyrodzie. Firma Festo zaprezentowała roboty na Targach technologii przemysłowych, odbywających się od 21 do 25 kwietnia tego roku w Hannowerze. JSL
źródło: www.festo.com