Zaskakujące wieści na temat roli kobiet w prehistorii. Dowody pochodzą sprzed tysięcy lat

Role płciowe w społeczeństwie to w ostatnim czasie bardzo gorący temat. Mogłoby się wydawać, że w XXI wieku podział na funkcje wykonywane ze względu na płeć jest mniej widoczny niż kiedykolwiek, ale ustalenia archeologów pokazują, że niekoniecznie.
Zaskakujące wieści na temat roli kobiet w prehistorii. Dowody pochodzą sprzed tysięcy lat

Obiektem ich zainteresowania był pewien kamień nagrobny znaleziony w południowo-zachodniej Hiszpanii. Obiekt ten wywodzi się z epoki brązu lub żelaza, a zawarte na nim wizerunki stanowią źródło zaskakujących informacji na temat ról płciowych w ówczesnym społeczeństwie.

Czytaj też: Prawdziwe dzieło sztuki z prehistorii. Niewiarygodne, ile skarbów wciąż skrywa Lubelszczyzna

Naukowcy działali na terenie stanowiska Las Capellanías, gdzie natknęli się na stelę, czyli kamienną płytę nagrobną. Sposób jej wykonania sugeruje, iż pochowano tam wysoko postawionych ludzi. Na nagrobku można dostrzec postać ze starannie wyrzeźbioną twarzą, rękami i stopami. Nosi ona nakrycie głowy i naszyjnik, co wydaje się atrybutami charakterystycznymi dla kobiet. Jednocześnie osoba ta trzyma dwa miecze i posiada… męskie genitalia.

Wnioski wyciągnięte przez archeologów działających na stanowisku w Hiszpanii opierają się na wizerunku postaci umieszczonym na tamtejszej płycie nagrobnej

Tak nietypowe połączenie – szczególnie, że mówimy o wizerunkach stworzonych ponad trzy tysiące lat temu – skłoniło uczestników ekspedycji do ponownego rozpatrzenia kwestii ról kobiet i mężczyzn w prehistorycznych społecznościach. Wszystko wskazuje bowiem na to, iż owe funkcje były znacznie bardziej płynne, aniżeli moglibyśmy zakładać. 

Czytaj też: Ludzie korzystali z zaawansowanej broni znacznie wcześniej, niż sądzono. Naukowcy pomylili się o tysiące lat

Niedawno informowaliśmy o znalezionym na terenie Hiszpanii grobie, w którym pochowano wysoko postawioną kobietę – najprawdopodobniej przywódczynię jednej z lokalnych grup. Poza tym niejednokrotnie pojawiały się doniesienia o wojowniczkach wśród wikingów. Jeśli zaś chodzi o ostatnio dokonane znalezisko, to samo stanowisko archeologiczne jest niezwykle ciekawe, ponieważ tamtejszy cmentarz znajduje się przy trasie prowadzącej do dorzecza. Przedstawiciele Uniwersytetu w Durham określają ją wręcz mianem prehistorycznej autostrady, przy czym wspomniane stele mogły służyć nie tylko jako płyty nagrobne, ale również znaczniki terytorialne.