Największa ropucha olbrzymia na świecie. Oto “Toadzilla”

“Toadzilla” to największa ropucha olbrzymia na świecie, na którą trafiono w północnej Australii. Gdy strażnicy parku na nią trafili, to w pierwszej chwili nie dowierzali, że to faktycznie przedstawiciel świata płazów.
Ropuchy olbrzymie są duże, ale nie aż tak jak osobnik z Australii /Fot. Wikimedia Commons

Ropuchy olbrzymie są duże, ale nie aż tak jak osobnik z Australii /Fot. Wikimedia Commons

“Toadzilla” to nawiązanie do słynnej Godzilli, ale nie jest ono bezpodstawne. Zwierzę znalezione przez strażniczkę parku Kylee Gray ważyło 2,65 kg, podczas gdy przeciętna masa ciała ropuchy olbrzymiej jest 6 razy mniejsza. Wykazano, że jest to samica, choć nie wiadomo, ile ma lat – ropuchy te w środowisku naturalnym mogą dożywać nawet 15 lat.

Czytaj też: Jak jedzą ropuchy? Wreszcie poznaliśmy prawdę

Ropucha została zauważona po tym, jak wąż prześlizgujący się przez ścieżkę zmusił pracowników rezerwatu do zatrzymania się podczas jazdy w Parku Narodowym Conway w Queensland. O odkryciu przeczytamy w NPR.

Kylee Gray mówi:

Sięgnąłam w dół i instynktownie chwyciłam tę ropuchę. Nie mogłam uwierzyć, jak duża i ciężka była.

Strażnicy umieścili ropuchę w pojemniku, aby usunąć ją z natury i poddać eutanazji. Ropuchy olbrzymie (Rhinella marina) zostały wprowadzone w Queensland w 1935 r., aby kontrolować populację chrząszczy trzcinowych (Dermolepida albohirtum), ale same stały się szkodnikiem, kolonizując siedliska i zatruwając inne dzikie zwierzęta.

Ropucha-gigant, czyli prawdziwa Toadzilla /Fot. NPR

Kylee Gray mówi:

Ropucha olbrzymia tej wielkości zje wszystko, co zmieści się w jej ustach, a to obejmuje owady, gady i małe ssaki.

Ropuchy olbrzymie (zwane także agami lub kururu) pochodzą z Ameryki Południowej i Środkowej i nie mają naturalnych drapieżników w Australii. Na kontynencie może być ponad 200 mln osobników – to znacznie więcej niż wzrost w stosunku do 100, które zostały wprowadzone mniej niż sto lat temu. Ponieważ ich ciała są toksyczne dla innych gatunków, spowodowały one lokalne wyginięcie niektórych drapieżników.

Czytaj też: Tych płazów się tam nie spodziewaliśmy. Ropuchy przesiadują na… drzewach

Ciało ropuchy poddanej eutanazji zostanie przekazane do Muzeum w Queensland, które wyraziło nim zainteresowanie. Poprzednią rekord należał do ropuchy Prinsen, którą znaleziono w 1991 r. i ważyła wtedy 2,32 kg. Można się spodziewać, że Toadzilla trafi do Księgi Rekordów Guinnessa.