Ropuchy wrażliwe na trzęsienia ziemi

Brytyjscy naukowcy zupełnie przypadkiem zaobserwowali nieoczekiwane zmiany w zachowaniu kolonii włoskich ropuch. Kilka dni później doszło do tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi.

Rachel Grant z brytyjskiego Open University wraz z kolegami z University of Oxford zaprezentowała jedno z niewielu naukowo udokumentowanych świadectw anomalnych zmian w zachowaniu zwierząt na długo przed rozpoczęciem trzęsienia ziemi, a także podczas trzęsienia i od razu po nim.

Przez prawie miesiąc naukowcy obserwowali kolonię ropuch, dzięki czemu uzyskali pełny obraz dynamiki zachowania tych płazów. Badacze mieli niepowtarzalną sposobność obserwacji zachowania osobników z gatunku ropuchy szarej (Bufo bufo) w związku z dość silnym trzęsieniem ziemi (o sile 6,3 stopnia w skali Richtera), do którego doszło 6 kwietnia 2009 roku we Włoszech, a dokładnie w mieście L’Aquila.

Biolodzy badali kolonię zwykłych ropuch, zamieszkującą tereny jeziora San Ruffino, znajdującego się około 70 km od miasta, a więc od epicentrum trzęsienia ziemi.Okazało się, że pięć dni przed trzęsieniem ziemi liczba samców spadła o 96%. Zjawisko to było o tyle niezwykłe, że do tej masowej ucieczki doszło w pełni okresu składania jaj.

Trzy dni przed rozpoczęciem trzęsienia ziemi liczba rozmnażających się żab spadła do zera. Również podczas trzęsienia, począwszy od pierwszego, aż do ostatniego wstrząsu, płazy nie wykazywały żadnej aktywności – jakby zapadły się pod ziemię. Dopiero po sześciu dniach od katastrofy ropuchy wróciły i kontynuowały składanie jaj. Według biologów ropuchy uciekły na okoliczne wzgórza w celu zminimalizowania ryzyka śmierci pod spadającymi kamieniami, lawinami lub wskutek zatopienia. Trudno stwierdzić, w jaki sposób zwierzęta te domyśliły się, że w okolicy dojdzie do trzęsienia ziemi. Możliwe, że niezwykle wrażliwe e na zmiany składu chemicznego wody ropuchy wyczuły uwalniany z głębin skorupy ziemskiej radon. Naukowcy podkreślają jednak, że inna grupa badaczy bezpośrednio przed trzęsieniem zauważyła zaburzenia pola elektromagnetycznego w jonosferze. 

Według biologów dość rozpowszechnione historie o tym, że zwierzęta są w stanie „przepowiadać” trzęsienia ziemi, są zazwyczaj wspomnieniami już po fakcie, a anomalne zachowanie zwierząt obserwowane jest tuż przed samym rozpoczęciem trzęsienia ziemi. Ponadto dowodów na takie zachowania dostarczają zazwyczaj zwierzęta domowe lub laboratoryjne, natomiast anomalie wśród dzikich zwierząt w takich sytuacjach obserwowane są niezmiernie rzadko.

źródło: www3.open.ac.uk