Rosja miała ulepszyć swoje samobójcze drony. Łancet sięgnął po potęgę sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja i drony kamikadze to duet wręcz idealny, jeśli idzie o wyszukiwanie celów oraz przeprowadzanie ataków. Rosja najwyraźniej już to zrozumiała, czego przykładem są najnowsze drony Łancet.
Rosja miała ulepszyć swoje samobójcze drony. Łancet sięgnął po potęgę sztucznej inteligencji

Rosja ulepszyła samobójcze drony Łancet

Wedle informacji z ukraińskiego serwisu Defense Express Rosja najpewniej ulepszyła swoje samobójcze drony Lancet, rozwijając ich potencjał z użyciem sztucznej inteligencji. Podstawowy wariant drona Łancet 3 operuje w przestworzach z wykorzystaniem dwóch par skrzydeł w kształcie litery X oraz spalinowego silnika. Waży 12 kg i może przenosić 3 kg ładunku wybuchowego, który wystarcza do niszczenia lekko opancerzonych celów. Innymi słowy, przypomina sobą nie tylko amerykańskie drony kamikadze Switchblade, ale też polskie Warmate w ich podstawowych wersjach. Chyba że mówimy o zaprezentowanym niedawno Łancet-3M, który to waży już 15 kg i radzi sobie ze średnio opancerzonymi celami.

Czytaj też: Ukraińscy żołnierze dosłownie “znikają”. Peleryna niewidzialności już chroni przed Rosjanami

Najnowsza kwestia z dronami kamikadze Łancet sprowadza się jednak nie do ich konkretnych wersji, a najpewniej ogólnego ulepszenia oprogramowania, które doczekało się funkcji robiących użytek ze sztucznej inteligencji. W tego typu dronach zastosowanie SI ma głównie jedno przeznaczenie – analizę aktualnego obrazu z kamer w celu wyszukiwania i określania celów. Z taką możliwością dron wymaga jedynie od operatora potwierdzenia ataku, aby skierować się bezpośrednio na obrany cel.

Czytaj też: Rosja ma nową broń. Może wystrzelić 10 niszczycielskich pocisków w minutę

Powyżej możecie obejrzeć, jak to operator drona Łancet najpierw manualnie nakierowuje kamerę drona na cel, a po chwili system bezzałogowca “rozpoznaje” cel, co potwierdza zielona ramka wokół oraz zablokowany celownik. Wygląda więc na to, że Rosja mogła wprowadzić do masowej produkcji drony Łancet o zwiększonych możliwościach w zakresie raczej swojego systemu operacyjnego, a nie bezpośrednio samego sprzętu. Tego typu nowość pomoże przede wszystkim operatorom dronów i może finalnie stanowić krok naprzód w kwestii rozwijania rzeczywiście w pełni autonomicznych dronów kamikadze zdolnych do przeprowadzania ataków bez udziału człowieka.