Rosja ma nową broń. Może wystrzelić 10 niszczycielskich pocisków w minutę

Zasięg idący w dziesiątki kilometrów, wysoka mobilność oraz imponująca szybkostrzelność – oto nowa broń, którą może pochwalić się Rosja. Jednak czy aby na pewno to zupełnie nowy system bojowy?
Rosja ma nową broń. Może wystrzelić 10 niszczycielskich pocisków w minutę

Rosja otrzymała nowe systemy artyleryjskie 2S19M2 Msta-SM2

Wedle ogłoszenia firmy Rostec, Rosja otrzymała partię ulepszonych samobieżnych haubic kalibru 152 mm 2S19M2 Msta-SM2. Poinformowano, że “pierwsza partia nowocześnie ulepszonych haubic samobieżnych 2S19M2 Msta-S została dostarczona do Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej w ramach zamówienia obronnego państwa na rok 2023”, co sugeruje, że w następnym roku rosyjska armia otrzyma kolejne egzemplarze tych systemów. Niestety nie wiemy, jakie dokładnie liczby wchodzą w grę, ale mamy jednocześnie pewność, że nie są to ledwie co opracowane systemy, a ulepszone działa sprzed dekad.

Czytaj też: Rosja posuwa się do szaleństwa. Zaczęła posyłać swoje statki na dno, aby wojna trwała

Rozwój 2S19 rozpoczął się w 1980 roku w ramach projektu pod nazwą Ferma. Pierwszy prototyp był znany jako Obiekt 316 i składał się ze zautomatyzowanego systemu ładującego, systemu ochrony NBC, pasywnego noktowizora dla kierowcy, generatora dymu i 16-kW generatora AP-18D. W praktyce to nic innego, jak połączenie holowanej haubicy Msta-B z podwoziem czołgu T-80 przy ciągłym wykorzystywaniu silnika wysokoprężnego z T-72. Połączenie, które z racji swojej mobilności może dokonywać znacznie więcej na polu bitwy.

Czytaj też: Drony zmieniają oblicze wojny, a Rosja dumnie twierdzi, że opracowała na nie idealną kontrę

Msta-S nie tylko może obracać działo wokół (360 stopni), ale też angażować mniejszą załogę (5 artylerzystów) i strzelać efektywniej, bo z szybkością 6-8 pocisków na minutę. W dostarczonej właśnie rosyjskiemu wojsku wersji 2S19M2 Msta-SM2 (ta powstała przed 2013 rokiem) w grę wchodzi już szybkostrzelność na poziomie 10 pocisków na minutę. Umożliwił to dodatek automatycznego systemu kontroli ognia ASUNO-M, przyspieszający znacznie wypstrykanie się z nawet 50 sztuk amunicji w ładowni. Wedle zapewnień, haubica jest w stanie atakować cele oddalone o 25-28,9 km z użyciem podstawowej amunicji, ale Rosjanie utrzymują, że z odpowiednimi pociskami można zwiększyć ten wynik do 80 km.

Czytaj też: Grad odchodzi do lamusa. Rosja będzie miała nowe wyrzutnie rakiet

Ulepszony 2S19M2 Msta-SM2 nie jest więc całkowicie nowy, ale i tak nie przeszkadza to firmie Rostec w zapewnianiu, że tak naprawdę nie jest to zwykły system artyleryjski. Zgodnie z informacją prasową, charakteryzuje się on unikatowymi cechami taktycznymi i technicznymi, które wyróżniają go na tle jego poprzedników i odpowiedników, co tyczy się zwłaszcza wysokiej mobilności, umożliwiającej przeprowadzanie szybkich zmian pozycji. Samo nabycie kolejnej transzy ulepszonych samobieżnych dział 152 mm 2S19M2 Msta-SM2 przez rosyjskie siły zbrojne sygnalizuje próbę odnowienia stanu uzbrojenia po znacznym jego uszczupleniu w ciągu ubiegłego roku, ale bez dokładnych liczb nie wiemy, jak dalece zakrojone są te uzupełnienia.