Dla niektórych to zabawki, ale Rosjanie na froncie przed nimi drżą. Zobacz sam dlaczego

Wielu to przewidywało, ale niewielu zapewne w ogóle myślało o tym, że zmiany będą tak nagłe i drastyczne. Dziś wojna nie wygląda już tak samo i poniższe nagranie jest tego świetnym potwierdzeniem.
Dla niektórych to zabawki, ale Rosjanie na froncie przed nimi drżą. Zobacz sam dlaczego

Drony FPV w swojej zmilitaryzowanej wersji wręcz przerażają

W imponującym wręcz pokazie innowacji taktycznych, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ostatnio zademonstrowała skuteczne użycie dronów FPV (First Person View) w swoich operacjach wojskowych. Mowa nie o przeprowadzaniu zwiadu z ich wykorzystaniem (choć i to jest częścią każdego lotu tego typu drona), a bezpośrednim atakowaniu wrogów w ramach samobójczych ataków. Dla przypomnienia, w grę wchodzą bezzałogowce latające wielkości co najwyżej czterech ułożonych obok siebie rozpostartych dłoni, które są szalenie szybkie oraz zwrotne i których sterowanie odbywa się przez specjalnie wyszkolonego operatora.

Czytaj też: Rosja miała ulepszyć swoje samobójcze drony. Łancet sięgnął po potęgę sztucznej inteligencji

Z najnowszych informacji wynika, że te małe drony, okazały się kluczowe w neutralizacji rosyjskich pojazdów wojskowych wokół miasta Awdijiwka na wschodniej Ukrainie, które stało się punktem centralnym intensyfikacji ofensywy Rosji w ostatnich dniach. SBU zgłosiła znaczący sukces w operacjach w tym regionie, twierdząc, że w ciągu zaledwie tygodnia specjalsi zniszczyli imponującą liczbę rosyjskich aktywów wojskowych, bo 16 czołgów, 28 bojowych pojazdów opancerzonych oraz 11 systemów artyleryjskich.

Czytaj też: Ukraińscy żołnierze dosłownie “znikają”. Peleryna niewidzialności już chroni przed Rosjanami

Na potwierdzenie tego dostaliśmy wyjątkowe nagranie, przedstawiające w pełnej krasie wagę rozpoznania oraz ataków z wykorzystaniem małych dronów kamikadze. Wiele nagrań przedstawia, jak jeden tylko dron jest w stanie zbliżyć się do jadących pojazdów różnej klasy, a następnie precyzyjnie uderzyć w nie i wywołać eksplozję swojej głowicy bojowej, która zwykle kończyła się na unieruchomieniu pojazdu. Nie jest to jednocześnie jedyny przypadek wykorzystania dronów FPV w tego typu misjach, o czym możecie przekonać się tutaj.