Rośnie popularność BLIKA w sieci

Prawie połowa Polaków kupuje w internecie. Ci, którzy tego jeszcze nie robią twierdzą, że obawiają się o bezpieczeństwo transakcji i wskazują na skomplikowany sposób płacenia. Odpowiedzią na obie te bariery jest BLIK, czyli szybka, wygodna i bezpieczna metoda płatności w sklepach internetowych.

Według raportu „E-commerce w Polsce 2016” internauci kupując w sieci, najczęściej korzystali z tzw. szybkich przelewów. Za e-zakupy płacimy też kartą, zwykłym przelewem lub gotówką przy odbiorze.

Obecnie bardzo często klienci wykorzystują do płatności za zakupy w sieci BLIKA, którym można już płacić we wszystkich e-sklepach w Polsce.  Rozwiązanie to pozwala na szybkie i bezpieczne płacenie w sieci, bez konieczności podawania danych logowania czy numeru karty. Aby zapłacić BLIKIEM, wystarczy włączyć aplikację mobilną banku, pobrać jednorazowy kod BLIK, wykorzystać go w transakcji internetowej i potwierdzić płatność w swoim smartfonie.

Obecnie BLIKIEM można płacić jeszcze wygodniej dzięki metodzie „jednego kliknięcia” (tzw. One Click). W trakcie realizacji pierwszej transakcji w danym sklepie internetowym , po wpisania kodu BLIK, aplikacja banku zapyta, czy chcemy „zapamiętać” sklep lub przeglądarkę internetową jako zaufane źródło. Po wyrażeniu pozytywnej odpowiedzi przy następnych zakupach wystarczy wybrać płatność BLIK w sklepie internetowym i potwierdzić transakcję w aplikacji mobilnej banku na swoim telefonie. To najprostszy i najbezpieczniejszy sposób robienia zakupów w sieci dla korzystających z BLIKA.

Dostęp do BLIKA ma już ok. 70 proc. klientów banków w Polsce. Najnowsze dane pokazują, że BLIK staje się najpopularniejszą metodą płatności w internecie. W pierwszej połowie 2017 roku Polacy zapłacili w ten sposób prawie 13 mln razy.

W jaki sposób można zacząć korzystać z BLIKA? W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy nasz bank udostępnia BLIKA. Obecnie jest to siedem banków: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski i Getin Bank. Z BLIKA mogą korzystać także klienci Inteligo, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Bankowe.

Aby uruchomić BLIKA należy zainstalować na smartfonie aplikację mobilną swojego banku. Kliknięcie ikonki BLIK w aplikacji wyświetli kod BLIK, którym będziemy realizować  płatność. Jeśli dany bank oraz sklep internetowy udostępniają metodę „jednego kliknięcia”, to tylko pierwsza transakcja będzie wymagać podania kodu i „zapamiętania” sklepu. Przy kolejnych wystarczy już tylko potwierdzać zakup pinem w aplikacji mobilnej banku w swoim telefonie.

Płatności mobilne BLIK to nie tylko możliwość robienia łatwych, szybkich i bezpiecznych zakupów w sieci. Można w ten sposób także płacić w sklepach tradycyjnych, wypłacać oraz wpłacać pieniądze w bankomatach i robić błyskawiczne przelewy na numer telefonu, do osób które także korzystają z systemu.