Potężne rozbłyski tysiące razy silniejsze od słonecznych. Astronomowie dostrzegli coś niebywałego

Słońce ma potencjał, by utrudnić nam życie, na przykład poprzez zniszczenie linii energetycznych. Okazuje się jednak, że poza naszym układem rozchodzą się rozbłyski nieporównywalnie silniejsze od słonecznych.
Potężne rozbłyski tysiące razy silniejsze od słonecznych. Astronomowie dostrzegli coś niebywałego

Poświęcone im badania zostały zaprezentowane na łamach The Astrophysical Journal. Podstawę tych analiz stanowiły obserwacje przeprowadzone w ramach misji teleskopów Keplera i TESS. W ich ramach astronomowie dostrzegli kilka gwiazd, które mogą emitować bardzo silne rozbłyski. Mowa o emisjach od 100 do 10 000 razy jaśniejszych od wytwarzanych przez Słońce.

Czytaj też: To prawdziwa rzadkość. Planetoida przeleci dokładnie przed Betelgezą i na chwilę ją zasłoni

Członkowie zespołu badawczego opracowali też model, za sprawą którego będzie można lepiej poznać naturę tych niesamowitych zjawisk. Co ciekawe, rozbłyski słoneczne i te powiązane z innymi gwiazdami mają wspólne cechy. Jedna z takowych odnosi się do faktu, że w obu przypadkach emisje są pokłosiem nagłego uwolnienia energii magnetycznej.

Rozbłyski emitowane przez gwiazdy inne niż Słońce mogą być tysiące razy silniejsze od “naszych”, choć wydają się opierać na podobnych mechanizmach

Oczywiście pojawiły się też pewne różnice. Jakie konkretnie? Autorzy wspomnianej publikacji zwracają uwagę na początkowe, krótkotrwałe zwiększenie jasności, po którym nastąpił wtórny, dłuższy, lecz mniej intensywny rozbłysk. Wnioski dotyczące innych gwiazd zostały wyciągnięte na podstawie tego, czego do tej pory udało się dowiedzieć na temat Słońca. To wyjątkowa sytuacja, ponieważ mówimy o wnioskowaniu na temat rozbłysków, które nigdy nie były bezpośrednio obserwowane.

Czytaj też: Nowa era w historii Księżyca. Naukowcy mają już dla niej złowrogą nazwę

Naukowcy z Uniwersytetu Hawajskiego zwrócili szczególną uwagę na krzywe blasku tych gwiazd. W takich okolicznościach zidentyfikowali wzór porównywalny z rozbłyskami obserwowanymi na Słońcu. Z tego względu badacze zaproponowali hipotezę, w myśl której emisje z pętli koronalnych występujących na Słońcu można też zaobserwować na innych gwiazdach. W oparciu o modelowanie autorzy uznali, że dopływ energii rozbłysku spowodował znaczny napływ masy do pętli, przekładający się na występowanie potężnych rozbłysków. W takich okolicznościach należy docenić to, jak “spokojna” jest nasza gwiazda.