Ziemia została rozerwana, jakby zbliżała się apokalipsa. Przerażające wideo z Azji

Już kilkakrotnie pisaliśmy o opłakanych konsekwencjach marcowego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Mjanmę, a także mechanizmach za nim stojących. Tym razem chodzi natomiast o mrożące krew w żyłach nagranie, ukazujące chwile poprzedzające kataklizm, jaki wydarzył się później.
Ziemia została rozerwana, jakby zbliżała się apokalipsa. Przerażające wideo z Azji

Trzęsienie o magnitudzie 7,7 doprowadziło do śmierci ponad pięciu tysięcy osób, a poważne szkody infrastrukturalne będą tam naprawiane przez najbliższe lata. Niedawno w sieci pojawił się film ukazujący okoliczności, w jakich doszło do tego katastrofalnego w skutkach zjawiskach.

Czytaj też: Co się dzieje na biegunie? Jeden lodowiec ukradł lód drugiemu

Nagranie powstało w Thazi, w centralnej części kraju i możemy na nim dostrzec pękający grunt. Rozerwanie skorupy ziemskiej aż do powierzchni okazało się zwiastunem potężnego trzęsienia, którego doświadczyli również mieszkańcy Wietnamu i Tajlandii. Wideo powstało natomiast w okolicach farmy fotowoltaicznej Thapyawa należącej do GP Energy Myanmar.

Rozerwana ziemia widoczna na nagraniu z Mjanmy stanowiła zwiastun tamtejszego trzęsienia, które doprowadziło do śmierci ponad 5000 osób

Mniej niż półminutowe nagranie pokazuje, jak potężna może być siła natura. Silne wstrząsy oraz szczelina pojawiająca się w ziemi wywołują przerażenie. Materiał jest tym cenniejszy, że inne takowe praktycznie nie istnieją, dlatego sejsmolodzy mają wyjątkowy dowód w kontekście badań nad występowaniem trzęsień ziemi.

Źródłem tamtejszego kataklizmu był uskok Sagaing zlokalizowany między płytami tektonicznymi birmańską i sundajską. Wspomniany uskok przecina środkową Mjanmę w linii prostej, idąc z północy na południe, a znajdujące się po obu strony płyty przesuwają się obok siebie.

Co ciekawe, wstrząsy oraz towarzyszące im pęknięcia zwykle sięgają na głębokość rzędu 20-30 kilometrów. Głębiej skorupa jest bardziej elastyczna, dlatego – choć się porusza – to jest wolna od tak poważnych zmian. Pęknięcie widoczne na powyższym materiale był zwiastunem tego, co wkrótce później nawiedziło cały kraj, przy czym epicentrum trzęsienia ziemi w Mjanmie było zlokalizowane w okolicach miasta Mandalay.

Czytaj też: Wydobyli z Antarktydy lód sprzed 5 milionów lat. A tam powietrze z pliocenu

Trzęsienia ziemi mogą być tak silne, że ludzkość – pomimo imponujących postępów w różnych dziedzinach – nie jest w stanie nad nimi zapanować. Mimo to dysponujemy narzędziami pozwalającymi na coraz skuteczniejsze przewidywanie zagrożeń, a jakby tego było mało: współczesna infrastruktura jest lepiej przystosowana do silnych naprężeń. Skuteczniejsze działania zespołów ratunkowych to kolejny element sprawiający, że trzęsienia Ziemi pochłaniają w XXI wieku mniej ofiar śmiertelnych niż w poprzednich stuleciach.