Rozległa równina w “sercu” Plutona

Najnowsze zdjęcia zrobione przez kosmiczną sondę Nowe Horyzonty ujawniają rozległą, olbrzymią równinę w “sercu” karłowatej planety.

Najnowsze dane NASA przesłane przez sondę New Horizons odkrywają kolejne informacje na temat odległego Plutona. Teraz już wiadomo, że obserwowany, jaśniejszy obszar, który kształtem przypominał serce to gładka, rozległa równina, której wiek z pewnością nie przekracza 100 mln lat. Zdaniem badaczy z NASA ten rejon planety może być wciąż aktywny geologicznie. Obszar równinny nazwano Regionem Tombaugha, na cześć Clyde’a Tombaugha, który odkrył Plutona w 1930 roku.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ PLUTONA

Poza obszarem “serca”, także w centrum planety znajduje się z kolei lodowy obszar, który naukowcy roboczo nazwali “Równin Sputnika”. Ma on nieregularną powierzchnię złożoną z ok. 20-kilometrowych segmentów poprzecinanych płytkimi rowami.

– Teren planety jest na razie trudny do zrozumienia. Odkrycie rozległej i młodej geologicznie powierzchni na Plutonie przekracza wszelkie nasze oczekiwania, jakie zdążyły narosnąć w oczekiwaniu na przelot w pobliżu Plutona – mówi Jeff Moore, lider zespołu Geologii, Geofizyki i Obrazowania w New Horizons.

Amerykańska sonda New Horizons 14 lipca przeleciała w pobliżu Plutona. W tym czasie zrobiła zdjęcia i zebrała dane do analizy m.in. ciśnienia i atmosfery tej karłowatej planety.

 Czytaj więcej: HISTORYCZNE SPOTKANIE NEW HORIZONS Z PLUTONEM