Naukowcy wyjaśnili tajemnicę „uprowadzenia przez kosmitów”. Winne są świadome sny

Już w XIX wieku niektórzy ludzie twierdzili, że zostali porwani przez kosmitów. Obcy mieli ich usypiać, porywać na swoje statki, a nawet przeprowadzać na nich badania i operacje. Naukowcy z Moskwy sądzą, że znaleźli wyjaśnienie tych paranormalnych zjawisk – porwania to wspomnienia z bardzo realistycznych snów.
Naukowcy wyjaśnili tajemnicę „uprowadzenia przez kosmitów”. Winne są świadome sny

Relacje osób rzekomo porwanych przez kosmitów często brzmią podobnie. Ludzie pozostają w stanie przypominającym sen, półsen lub trans, nie mogą się poruszyć ani odezwać. Choć są przerażeni, nie czują bólu.

Naukowcy z Phase Research Center (PRC) – prywatnej placówki w Moskwie, która zajmuje się m.in. badaniami snu – zauważyli, że wiele odczuć opisywanych przez „uprowadzonych” pokrywa się ze stanem charakterystycznym dla świadomych snów i paraliżu sennego.

Świadome śnienie to stan, w którym śpiący ma częściowo świadomość, że śpi i ma pewne możliwości kontrolowania przebiegu snu. Wielu ludzi doświadcza świadomego snu mimowolnie co najmniej raz w życiu, ale niektóre osoby trenują świadome śnienie tak, aby całkowicie kontrolować swoje marzenia senne. Część z nich postrzega tę technikę jako element ezoteryki, który pozwala „uwolnić się ludzkiej duszy i wejść na nowy poziom poznania”.

Natomiast paraliż senny, zwany też paraliżem przysennym, to stan, w którym bezwład całego ciała typowy dla fazy snu REM następuje w niewłaściwym momencie, np. w czasie nagłego wybudzenia lub podczas zasypiania. Osoba doświadczająca paraliżu sennego jest częściowo lub w pełni świadoma, ale nie jest w stanie się poruszyć ani odezwać. Sam paraliż nie jest groźny dla zdrowia i szybko mija, jednak wywołuje silne uczucie lęku.

Uczestników badania poproszono, aby śnili o kosmitach

Naukowcy z Moskwy postanowili przeprowadzić eksperyment, aby sprawdzić, czy świadome sny rzeczywiście mogą dostarczyć wskazówek na temat „doświadczeń pozaziemskich”. Zgromadzili grupę 152 dorosłych, którzy identyfikowali się jako zdolni do świadomego śnienia, i poprosili ich, aby zasypiając szukali lub przywoływali kosmitów albo UFO.

Aż 114 uczestnikom udało się właściwie wykonać zadanie – każdy z nich zgłosił, że w trakcie snu doszło do „spotkania z istotą pozaziemską”. Spośród tej grupy około 61% opisało spotkanie z obcymi, którzy przypominali kosmitów z powieści i filmów science-fiction, podczas gdy 19% spotkało kosmitów, którzy wyglądali jak zwykli ludzie.

W przypadku 26% takich spotkań badani rozmawiali z kosmitami, a w 12% – nie tylko rozmawiali, ale też nawiązali z nimi kontakt fizyczny. Latające spodki – i inne formy pozaziemskich statków – pojawiły się w 28% marzeń sennych, a 10% śniących zostało też wprowadzonych na pokład statku.

Spośród tych, którzy opisali swoje spotkania jako „realistyczne”, aż 24% doświadczyło również paraliżu sennego i intensywnego strachu.

Obcy we śnie przypominają tych z filmów science-fiction

Naukowcy odkryli, że wielu śpiących doświadczyło snów, które przypominały rzeczywiste opisy rzekomych uprowadzeń przez kosmitów. Jedna z uczestniczek mówiła o tym, że widziała „małe ludziki o niebieskiej skórze, dużych głowach i ogromnych, wyłupiastych oczach” – piszą autorzy badania.

Kiedy kosmici zaprosili ją na swój statek kosmiczny, „oślepiło ją bardzo jasne światło, jak z reflektora” – opisywała kobieta. „Moja wizja zniknęła, poczułam zawroty głowy i lekkość” – dodała.

Inny uczestnik powiedział, że śniło mu się, że leżał w swoim łóżku, kiedy nagle poczuł, jakby był „gdzieś ciągnięty”. Po chwili znalazł się w pokoju, a nad nim stała „biała sylwetka”, która sięgała do jego klatki piersiowej. Obcy ze snu miał narzędzia i robił coś przy ciele śpiącego – opisują sen badacze.

Aż 55% ludzi doświadcza świadomego śnienia

Opisy scen i emocje doświadczane przez uczestników eksperymentu są niemal identyczne, jak w przypadku wielu doniesień o rzekomych porwaniach przez kosmitów. Chociaż osoby, które twierdzą, że zostały uprowadzone przez obcych, mogą naprawdę w to wierzyć, to najbardziej prawdopodobnym jest, że doświadczyły świadomego snu.

Tym bardziej, że badania z 2016 roku, w których przeanalizowano dane gromadzone przez ponad 50 lat wykazały, że około 55% ludzi doświadcza świadomego śnienia co najmniej raz w życiu. Tylko 23% z nas miewa świadome sny raz w miesiącu lub częściej. O ile ci częściej śniący w sposób świadomy są w stanie przyzwyczaić się do nowego doświadczenia, a nawet opanować jego mechanizm, o tyle ci, którym przydarza się to raz w życiu mogą być przerażeni i nie rozumieć tego, co ich spotkało.

Uczucia paraliżu, strachu i bezradności w świadomych snach mogą być tak silne, że zacierają granicę między snem a rzeczywistością. Nic więc dziwnego, że ludzie, którzy mogli śnić, zamiast tego upierają się, że spotkali kosmitów, którzy ich porwali i przetransportowali na statek UFO – powiedział Michael Raduga, główny autor badania i założyciel PRC.

 

Źródło: International Journal of Dream Research.