Właściciele tej posiadłości z pewnością żyli w luksusie. Zamieszkiwano ją około 1200 lat temu

Na terenie Izraela odnaleziono pozostałości zabudowań sprzed około 1200 lat. Gospodarstwo z okresu bizantyjskiego prawdopodobnie stanowiło miejsce zamieszkania chrześcijańskich rolników i zawierało ufortyfikowaną wieżę.
Właściciele tej posiadłości z pewnością żyli w luksusie. Zamieszkiwano ją około 1200 lat temu

W pobliżu znalazło się też miejsce dla meczetu, który obejmuje kwadratowy pokój i ścianę skierowaną w kierunku świętego miasta Mekki. Z kolei półkolista nisza w tej ścianie wskazuje na południe. Wykopaliska prowadził Oren Shmueli oraz jego współpracownicy, którzy natrafil na budynki o cechach chrześcijańskich i wczesnoislamskich. Zaskakujący jest przy tym fakt, że zabudowania te znajdują się stosunkowo blisko siebie.

Czytaj też: Najstarsi mieszkańcy Wielkiej Brytanii sprzed 600 000 lat. Cały wiek czekano na potwierdzenie

Budynki osiedla, najwyraźniej zbudowane przez muzułmanów, były skonstruowane z liniami pomieszczeń obok dużych, otwartych dziedzińców. […] Wiele wyłożonych gliną pieców w pomieszczeniach i na dziedzińcach służyło prawdopodobnie do przygotowywania żywności. Ściany tych budynków były stosunkowo cienkie i najwyraźniej wspierały ściany z cegły suszonej, które nie przetrwały.wyjaśniają archeolodzy

Chrześcijańskie i muzułmańskie pamiątki sprzed lat

Jeśli chodzi natomiast o meczet, to jest on stosunkowo odosobniony i mógł być używany przez kilkudziesięciu muzułmańskich czcicieli. Ci byli prawdopodobnie lokalnymi mieszkańcami i wykorzystywali go do modlitw. Budynek ten znajduje się około 400 metrów na południe od luksusowego kompleksu osiedlowego zbudowanego wokół centralnego dziedzińca. Naukowcy znaleźli w nim między innymi sale z kamiennym brukiem oraz ściany ozdobione freskami malowanymi na czerwono i żółto.

Czytaj też: Wisiorki z ludzkich kości. Naukowcy na tropie kanibali sprzed tysięcy lat

Odkryte na miejscu pozostałości drobnej zastawy stołowej i naczyń zawierają też rysunki roślin i zwierząt. Bogate zdobienia sugerują, że mieszkańcy tego miejsca musieli wywodzić się z wyższych sfer. Gospodarstwo z okresu bizantyjskiego mogło stanowić schronienie dla chrześcijańskich rolników i składało się z pomieszczeń o mocnych murach otaczających dziedziniec. Pozostałości muzułmańskich zabudowań są o około sto lat młodsze, a ich rozmieszczenie okazuje się zupełnie inne niż w przypadku chrześcijańskiej architektury.