Wykopaliska archeologiczne przeprowadzone na dziedzińcu ozdobionego freskami Palazzo della Rovere ujawniły struktury i dekoracje, które według ekspertów mogą być pozostałościami słynnego Teatru Nerona, z którego cesarz ten miał według legendy przyglądać się pożarowi Rzymu w 64 r. n.e. Wszystko to dosłownie tuż obok szerokiej Via della Conciliazione prowadzącej do Placu św. Piotra w Watykanie.
Teatr Nerona w sąsiedztwie Watykanu
Neron był piątym cesarzem rzymskim, panującym w latach 54-68 n.e. Był tyranem i despotą, ale wbrew powszechnie panującej opinii miał duży talent poetycki i aktorski. Historycy uważają, że mógł on pozostawić po dowody swojej miłości do sztuki w postaci teatru, który zbudował w pobliżu dzisiejszego Watykanu. To właśnie w nim Neron ćwiczył poezję i występy muzyczne, a miejsce to jest wspominane w rzymskich pismach, choć do tej pory go nie zlokalizowano.
Czytaj też: Starożytne rzymskie miasto odkryte dzięki radarowi. Wykopaliska bez wykopalisk
Wiele wskazuje, że ruiny Teatru Nerona mogą spoczywać pod Palazzo della Rovere. Archeolodzy pracują w tym miejscu od 2020 r. i twierdzą, że znaleźli część sekcji siedzeń w kształcie półkola, wraz z eleganckimi kolumnami z cennych marmurów, wyrafinowanymi dekoracjami ze złotymi liśćmi na sztukaterii i pomieszczeniami do przechowywania kostiumów oraz scenografii.
Wykopaliska przyniosły również inne bogate odkrycia historyczne, m.in. możliwe pozostałości Horti di Agrippina, gdzie Kaligula zbudował duży cyrk do wyścigów konnych, ślady działalności produkcyjnej i pielgrzymkowej z epoki średniowiecza, a nawet artefakty z XV wieku.
Znaleziono tu rzadkie okazy średniowiecznych szklanych pucharów, garnków do gotowania chleba, monet, fragmentów instrumentów muzycznych i grzebieni wykonanych z kości, “narzędzi” używanych do robienia paciorków różańca i małych insygniów średniowiecznej pobożności chrześcijańskiej noszonych na ubraniach pielgrzymów. Badanie wszystkich tych artefaktów zajmie całe lata.
e To najstarszy warsztat w tej części Europy. Wyjątkowe znalezisko niedaleko polskiej granicy
Marzia Di Mento, która jest odpowiedzialna za wykopaliska, mówi:
To wspaniałe wykopalisko, o którym marzy każdy archeolog. Możliwość prowadzenia wykopalisk w tak zabudowanym, bogatym historycznie obszarze jest prawdziwą rzadkością. Jestem z tego dumna.
Artefakty z wykopalisk w Palazzo della Rovere zostaną umieszczone na wystawie, a wszystkie znaleziska zostaną umieszczone w publicznym banku danych zarządzanym przez miasto, dodając dodatkowe informacje na temat życia w Rzymie na przestrzeni wieków.